Małopolskie obiekty znajdą się na liście UNESCO?

Władze chcą zaliczenia czterech obiektów z Małopolski do światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Nie wszystkie mają na to szanse.
Małopolskie obiekty znajdą się na liście UNESCO?
Centrum urbanistyczne Nowej Huty, forty Twierdzy Kraków, groby wojenne z okresu I wojny światowej i Przełom Dunajca - to małopolskie propozycje obiektów, które powinny zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Taki jest jeden z celów zapisanych w projekcie programu ochrony zabytków na najbliższe cztery lata.

"Chcielibyśmy, aby wskazane przez nas obiekty znalazły się na liście UNESCO w perspektywie kilku, może dziesięciu najbliższych lat" - mówi wicemarszałek województwa Jacek Krupa. O wyborze tych czterech obiektów zdecydowała potrzeba ochrony unikatowego dziedzictwa kulturowego. Drugi powód starań o objęcie ochroną wskazanych obiektów to nadzieja na zwiększenie ruchu turystycznego.

"Tyle że znalezienie się w gronie tysiąca unikatowych obiektów nie będzie łatwe" - twierdzi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. I tak na przykład Nowa Huta musi najpierw zostać zrewitalizowana, a przełom Dunajca przez zaporę i zbiornik wodny Niedzica stracił ze swej atrakcyjności.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE