PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Rusza Festiwal ETNOmania w Wygiełzowie

  • PAP/em    15 lipca 2015 - 07:56
Małopolskie: Rusza Festiwal ETNOmania w Wygiełzowie
Poprzednia edycja Festiwalu ETNOmania (fot. etnomania.pl)

Warsztaty garncarstwa, koronki, malarstwa na szkle, bibułkarstwa, kowalstwa, łyżkarstwa i biżuterii łemkowskiej przygotowali dla chętnych organizatorzy piątej edycji Festiwalu ETNOmania, który odbędzie się w niedzielę (19 lipca) w Wygiełzowie.
ETNOmania, organizowana po raz piąty przez Fundację NADwyraz, odbędzie się na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, 40 km od Krakowa - poinformowała PAP Karolina Pyrzyk z Fundacji.

Program festiwalu podzielono na pięć stref tematycznych: Eko i Folkdizajnu; Muzyki; Dzieci; Smaku i Relaksu. W ramach poszczególnych stref będzie można uczestniczyć w warsztatach, koncertach, pokazach mody, grach, zabawach i konkursach.

Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w 40 warsztatach

Wśród atrakcji warsztaty m.in. garncarstwa, koronki, malarstwa na szkle, rzeźbiarstwa, bibułkarstwa, kowalstwa, zabawki ludowej, wycinankarstwa, łyżkarstwa czy biżuterii łemkowskiej.

Podczas warsztatów eko i folkdizajnu zapoznają się z techniką filcowania na mokro, szycia pluszaków; poznają m.in. tajniki ekokosmetyki i robienia recyklingowej biżuterii oraz woreczków na zioła.

Będą pokazy mody inspirowanej folklorem, nauka tańców ludowych, warsztaty kulinarne i koncerty. Wystąpi m.in. zespół Tołhaje i Kapela na Krzywych Dźwiękach.

Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski. Projekt realizowany przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to szlak dziedzictwa kulturowego, pomyślany jako ścieżki tematyczne dotyczące twórczości ludowej i tradycyjnego, znikającego wiejskiego rzemiosła Małopolski i Podkarpacia. Projekt realizuje Fundacja NADwyraz.

Projekt Szlak Rzemiosła powstał, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.