PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie szpitale gotowe na Światowe Dni Młodzieży

  • PAP/MIW    30 czerwca 2016 - 14:49
Małopolskie szpitale gotowe na Światowe Dni Młodzieży
W małopolskich szpitalach przygotowano ok. 800 łóżek. (Fot. : pixabay.com).

•  Na ewentualne przyjęcie uczestników Światowych Dni Młodzieży czeka ok. 800 łóżek w 23 szpitalach.
• W najbliższym czasie zostanie powołany sztab, w którym wszystkie służby będą uczyły się współpracy ze sobą.
• Na zabezpieczenie medyczne ŚDM przeznaczone zostały z rezerwy ogólnej budżetu państwa 24 mln zł.
Około 800 łóżek, w tym 106 na oddziałach intensywnej terapii, zostanie przygotowanych w 23 małopolskich szpitalach na ewentualne przyjęcie uczestników Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba ta zostanie zwiększona.

-Jeśli chodzi o przygotowanie medyczne, jestem spokojny - powiedział w czwartek (30.06) dziennikarzom wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

- Jesteśmy naprawdę przygotowani, mamy wszystkie procedury i w najbliższym czasie zostanie powołany sztab, w którym wszystkie służby będą uczyły się współpracy ze sobą, bo procedury poszczególnych służb muszą ze sobą współdziałać - mówił.

Wiceminister odwiedził Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, który w razie potrzeby ma przyjmować m.in. VIP-ów, czyli najważniejsze osoby uczestniczące w ŚDM. Zarezerwowano tam w sumie 55 miejsc, w tym 10 na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz sześć na oddziale zakaźnym dla dzieci.

Dyrektor szpitala Anna Prokop-Staszecka mówiła, że placówka jest gotowa na przyjęcie dodatkowych pacjentów.

- Izba przyjęć będzie mieć podwójną obsadę. Mamy przygotowane sale operacyjne, których w tym budynku jest 10, dysponujemy też miejscami na intensywnej terapii - mówiła. Podkreśliła przy tym, że nie należy się obawiać, że ktoś z Małopolski potrzebujący w czasie ŚDM pomocy jej nie uzyska.

Jak poinformował Tombarkiewicz, na podstawie specustawy dotyczącej ŚDM na zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia przeznaczone zostały z rezerwy ogólnej budżetu państwa 24 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na zapewnienie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, na świadczenia ambulatoryjne i w podstawowej opiece medycznej (POZ), wydzielenie bazy łóżkowej w szpitalach oraz zakup sprzętu, w tym karetki dla VIP-ów.

Wojewoda małopolski Józef Pilch poinformował, że w przyszłym tygodniu powoła sztab odpowiedzialny za koordynację pomocy medycznej podczas ŚDM, złożony z m.in. przedstawicieli służb medycznych, policji, wojska i straży pożarnej.

- To, co stworzyliśmy dla obsługi pielgrzymów, jest wartością dodaną. Nikt z mieszkańców Małopolski na tym nie ucierpi - mówił wicewojewoda Józef Gawron.

- Szpitale normalnie pracują i pacjenci będą przyjmowani - zapewnił Pilch.

Osoby, które przyjadą na ŚDM, otrzymają informator zawierający m.in. numer infolinii obsługiwanej w kilku językach oraz wykaz przychodni, w których uzyskają poradę w przypadku zachorowań, jeśli ich stan nie wymaga natychmiastowej pomocy.

Podczas ŚDM na Błoniach stanie 10 namiotów medycznych, w Campus Misericordiae będzie ich 17 i jeden w Łagiewnikach.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski mówił, że w trakcie ŚDM w Małopolsce stacjonować będzie pięć lotniczych zespołów ratunkowych gotowych do udzielania świadczeń. Ponadto dyżury będzie pełniło sześć kolejnych zespołów dostępnych w sytuacjach nadzwyczajnych, a ich maksymalny czas dotarcia na miejsce to 70 min.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.