PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie wesprze klasztor

  • PAP    7 marca 2011 - 21:50

Samorząd województwa małopolskiego zamierza wesprzeć odbudowę Klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni - zapowiedział w poniedziałek członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Zabytek spali się w niedzielę w nocy.
Miejsce pożaru oglądał w poniedziałek członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Według niego "najpierw trzeba zabezpieczyć uszkodzone obiekty, aby nie doszło do dalszych zniszczeń, a potem przystąpić do oszacowania strat, przygotowania dokumentacji i odbudowy".

- W przyszłym tygodniu Zarząd Województwa przedstawi Sejmikowi projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji na prowadzenie niezbędnych prac przy zniszczonym zabytku - zapowiedział.

Jak wyjaśnił, w poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji ds. oceny wniosków o dotacje z budżetu województwa na prace konserwatorskie, remontowe, budowlane przy zabytkach w Małopolsce. - Część środków postanowiliśmy pozostawić w rezerwie właśnie na wsparcie prac przy odbudowie zniszczonego klasztoru - powiedział Latusek. Wyjaśnił, że środki na prace remontowe pochodzić też będą od ubezpieczyciela i z resortu kultury.

Akcja dogaszania pożaru trwała do późnego popołudnia w poniedziałek. Część strażaków będzie jeszcze w nocy monitorować miejsce pożaru. - Akcja była bardzo trudna. Mieliśmy problemy z dotarciem do miejsca pożaru oraz z zaopatrzeniem w wodę. Wodą była dowożona beczkowozami. Strażacy pracowali na zewnątrz i wewnątrz budynku, ponieważ woda spływała po dachu. W akcji uczestniczyło 150 strażaków - powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Pożar wybuchł w rejonie kotłowni i przedostał na poddasze. Spłonęło ok. tysiąca metrów kw. dachu nad budynkiem mieszkalnym i częścią kościoła. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano ośmiu zakonników. Nikt nie ucierpiał.

Straty - według wstępnych szacunków - mogą wynosić kilkanaście milionów złotych. Część kościelna nie została naruszona przez płomienie.

Klasztor w Alwerni (pow. Chrzanowski) powstał w 1616 r. z inicjatywy Krzysztofa Korycińskiego, właściciela pobliskich dóbr. Jego pierwowzór znajduje się we Włoszech, w Toskanii; to góra La Verna, na której św. Franciszek często spędzał czas na modlitwie i poście, i gdzie w 1224 r. otrzymał stygmaty.

Alwernia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa "Ecce Homo", czczonego tu jako ikona Miłosierdzia Bożego. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Alwerni przybywają liczne pielgrzymki z okolicy, zwłaszcza z Górnego Śląska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • PRAWDZIWY, 2011-03-07 23:09:50

    No,fajnie! Dla jednych klasztor a dla innych...oczekiwanie na bogatego inwestora,który pomoże wszystko odbudować.Wiemy co znaczy pieniadz !A straty? Kto je uczciwie oszacuje?NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: