PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie, wiatr: Powalone drzewa i zerwane linie energetyczne

  • PAP/AT    11 grudnia 2017 - 09:14
Małopolskie, wiatr: Powalone drzewa i zerwane linie energetyczne
W Tatrach wiatr spowodował zwiększenie zagrożenia lawinowego do III stopnia (fot.shutterstock)

Huraganowy wiatr powala drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki na Podhalu.
Huraganowy wiatr osiągający w Tatrach prędkość do 150 km na godzinę powala drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki na Podhalu. Według prognoz, silny wiatr ma ustać we wtorek.

Jak poinformował w poniedziałek (11 grudnia) rzecznik zakopiańskiej straży Andrzej Król-Łęgowski, w ciągu minionej doby strażacy interweniowali niemal 60 razy - byli wzywani głównie do usuwania powalonych pod naporem wiatru drzew.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego odnotował na Kasprowym Wierchu podmuchy wiatru osiągające prędkość do 150 km na godzinę. W Zakopanem, gdzie żywioł przewraca drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki, wieje z prędkością do 100 km na godzinę.

W Tatrach wiatr spowodował zwiększenie zagrożenia lawinowego do III stopnia. Silne podmuchy utworzyły niebezpieczne depozyty i nawisy śniegu na graniach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin - ostrzegają ratownicy TOPR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.