PARTNER PORTALU
  • BGK

Mały ruch graniczny ożywi północne regiony?

  • PAP    25 września 2011 - 18:50

Jeszcze kilka tygodni pozostało do objęcia części Pomorza oraz Warmii i Mazur małym ruchem granicznym z Obwodem Kaliningradzkim - zapowiedział w niedzielę w Giżycku premier Donald Tusk.
Premier poinformował, że Polska jest gotowa do parafowania umowy dotyczącej wprowadzenia bezwizowego ruchu dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego i znacznej części Pomorza oraz Warmii i Mazur. Jak ocenił, "jeszcze kilka tygodni i będziemy bez wiz przemieszczać się w tym miejscu".

Szef rządu powiedział, że taki dokument jest już gotowy, zaakceptowały go strony polska i rosyjska oraz Komisja Europejska. Potrzebne jest jeszcze "przyklepanie" umowy przez Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

Premier przypomniał znaczenie, jakie dla rozwoju turystyki i biznesu ma ruch bezwizowy. Dodał, że nie trzeba tłumaczyć mieszkańcom Warmii i Mazur, jak ważny to moment i jak duże ma to znaczenie dla tego regionu. Podziękował za presję ze strony mieszkańców i samorządowców w tej sprawie.

Z tymi opiniami zgodziła się towarzysząca premierowi burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska. W jej ocenie, to "świetna wiadomość" ze względu na specyfikę regionu, który "nie jest za bogaty, żyje z turystyki, rolnictwa, usług i ma dość wysokie bezrobocie".

Donald Tusk podkreślił, że w sprawie ruchu bezwizowego z Kaliningradem decydowały wyłącznie starania strony polskiej, bo Bruksela była początkowo "zaskakująco sceptyczna". Obecne regulacje europejskie pozwalają bowiem na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

Ruch bezwizowy ma objąć Obwód Kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Byłoby to: na Pomorzu - Sopot, Gdańsk, Gdynia oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim - Elbląg, Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.