PARTNER PORTALU
 • BGK

Mały ruch graniczny z Rosją nie wróci

 • bad    27 października 2016 - 13:44
Mały ruch graniczny z Rosją nie wróci
Mały ruch graniczny z Rosją na razie nie wróci. (Fot. pixabay)

– Ruch graniczny z Rosją pozostanie zawieszony – poinformował podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek.
– Służby państwowe przekazały nam informacje, które w dalszym ciągu wskazują na konieczność podtrzymania zawieszenia małego ruchu granicznego ze stroną rosyjską – wyjaśnił Sebastian Chwałek.

Jak zauważył wiceminister - mimo obaw - nie widzi też argumentów ekonomicznych wskazujących, że zawieszenie małego ruchu granicznego powoduje negatywne skutki dla lokalnej gospodarki we wschodnich województwach..

– Wiarygodne dane na temat podatków z Ministerstwa Finansów czy z służby celnej wskazują, iż zawieszenie małego ruchu granicznego nie przyczyniło się do znacznego obniżenia obrotu gospodarczego – wyjaśnił Sebastian Chwałek.

Czytaj też: Wróci mały ruch graniczny z Rosją? MSWiA ma inne zdanie niż MSZ

Wiceminister Chwałek dodał, że możliwości przekraczania granicy w oparciu o mały ruch graniczny zostały w znacznym stopniu zastąpione przez przekraczanie granicy w oparciu o wizy.

– Można wręcz powiedzieć, że pojawił się dodatkowy skutek tego zawieszenia w postaci zwiększonego wpływu do budżetu w zakresie sprzedaży towarów akcyzowych, przed zawieszeniem stanowiących główny towar, który był do Polski sprowadzany – zauważył.

Jak dodał Chwałek, przesłanki, które stoją u podstaw zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją, są niejawne. – Jeśli służby przekażą, że nie ma już ku temu powodów, to mały ruch graniczny z Rosją zostanie odwieszony – zapowiedział.

Mały ruch graniczny zawieszony od lipca

Resort spraw wewnętrznych zawiesił umowę o małym ruchu granicznym z Rosją na początku lipca. Wskazywano przy tym na względy bezpieczeństwa w trakcie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. To samo zrobiła Rosja. Na początku sierpnia MSW podało, że mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim pozostanie zawieszony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • Maciak, 2017-04-01 07:18:36

  No i dobrze, byłem i widziałem co tam się działo. Polacy jeździli tam tylko po przemyt i dziadowali przed ruskimi.
 • Brawo Ja !, 2016-11-02 13:01:03

  To jest poprostu nieprawda co ten chory rzad robi a raczej wykancza najbiedniejszych obywateli w okregu kalingradzkim !!!!! Jedyna obcja kupic taniej papierosy,paliwo po to,zeby taniej dojerzdzac do pracy,gdzie zarobki tu sa zalosne!!!! i zapalic tanszego papierosa a potem utopic smutki,,w jakim kra...ju ja zyje " w rosyjskiej butelce wodki.Wladza w dzisiejszych czasach to jest poprostu chamstwo !!!! Jeden maly kartofel rzadzi bo niestety jego partia doszla do wladzy i nikt nic nie moze zrobic,obys sie smarzyl w piekle Jarek albo byl w takiej beznadziejnej sytuacji jaka stworzyles w tym kraju a 500+ mozesz sobie w rzopu wsadzic,nikt juz tego nie chce bo dales 500 a zabierasz przynajmniej 1000 ludzie nie sa glupi kwestia czasu jak wladze przejmie inna partia a ty zaufaj po tym co zrobiles i robisz to juz nigdy nie wrucisz,zaglosuja tylko berety fu !!!!  rozwiń
 • orzel, 2016-11-01 21:13:52

  oddać kase za wyrobione wcześniej pozwolenia mrg i po sprawie.