PARTNER PORTALU
 • BGK

Mamerki: największy kompleks bunkrów w Polsce do wydzierżawienia

 • pap/pt    10 sierpnia 2015 - 10:06
Mamerki: największy kompleks bunkrów w Polsce do wydzierżawienia
Bunkry w Mamerkach

Mazurskie nadleśnictwo Borki ogłosiło przetarg na dzierżawę terenu o powierzchni blisko 1,5 ha, na którym w czasie II wojny znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych.
Nadleśnictwo Borki chce wydzierżawić tereny dawnej kwatery głównej dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach k. Węgorzewa. Ten najlepiej zachowany kompleks poniemieckich bunkrów z II wojny światowej na Mazurach ma być udostępniany do zwiedzania turystom.

Mazurskie nadleśnictwo ogłosiło przetarg na dzierżawę terenu o powierzchni blisko 1,5 ha, na którym w czasie II wojny znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH).

Jak powiedział nadleśniczy Piotr Gawrycki, umowa ma zostać zawarta na 20 lat, a cenę wywoławczą czynszu ustalono na 150 tys. zł rocznie. Dzierżawca ma udostępnić turystom kompleks bunkrów i leśny parking.

Według nadleśniczego dawna kwatera Wehrmachtu to najlepiej zachowany ośrodek dowodzenia III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie zdążyli wysadzić bunkrów. Dlatego stanowią one unikatową atrakcję turystyczną.

Kwatera Hitlera Wilczy Szaniec

Mamerki nie są tak znane, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży, ale i tak odwiedza je kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.

Kwaterę w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 podziemnych schronów i ponad 200 obiektów naziemnych.

Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

Na terenie należącym do nadleśnictwa można oglądać m.in. nienaruszone trzy ogromne schrony obronne i dwa mniejsze. Niektóre z tych budowli mają stropy o grubości 7 m, a na ich ścianach zachowały się oryginalne maskowania z trawy morskiej i cementu, które imitowały mech.

Grunty przeznaczone do dzierżawy sąsiadują z prywatnym terenem, gdzie znajduje się lokalne muzeum II wojny światowej. Zlokalizowano je w tzw. mieście Brygidy - dawnym centrum łączności, którego większość personelu stanowiły kobiety ze służb pomocniczych.

Prywatny właściciel udostępnia tam zwiedzającym m.in. dwa potężne schrony o powierzchni 600 m kw., połączone 30-metrowym podziemnym tunelem. Pomieszczenia zaaranżowano przy pomocy historycznego wyposażenia i umundurowanych manekinów.

Od niedawna turystom udostępniono też 38-metrową wieżę obserwacyjną, z której widać całe jezioro Mamry i malownicze okolice od Węgorzewa po Srokow

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • kalosz, 2015-08-24 17:04:24

  facebook.com/hellomazurypl/posts/538649282955681 zdjęcia z tej wierzy :)
 • Tom, 2015-08-24 14:21:53

  Akurat opis jest dobry są tam dwa ogromne bunkry z tym jeden naprawdę olbrzymi na dachu którego zbudowana jest duża wieża na którą można wejść i patrzeć na Mamry tyle ze nie powiedział bym że od niedawna bo byłem tam ze 4 lata temu i już była ;P A fotka to znajdująca się w zasadzie obok śluza któr...a możliwe że wchodzi w skład kompleksu ;)  rozwiń
 • Arek, 2015-08-23 23:12:00

  Raz, że zdjęcie przedstawia śluzę w Leśniewie. Jedna z dwóch ta akurat w większym stopniu ukończenia. Dwa - jak można śluzę nazywać bunkrem? :) Ale co tam :) napisał indolent, przyjedzie drugi indolent cyknie fotkę i potem pochwali się, że był :)