PARTNER PORTALU
  • BGK

Mandat za sople i nieodśnieżone chodniki

  • PAP    28 stycznia 2013 - 19:45
Mandat za sople i nieodśnieżone chodniki

- Za nieodśnieżenie chodnika właściciel posesji może zapłacić 100 zł mandatu, a za nieusunięcie zwisających z parapetów lub gzymsów budynku sopli lodowych - nawet 500 zł. Kary za nieodśnieżone chodniki lub zwisające sople nakłada straż miejska.
Obowiązek odśnieżania i dbania o stan chodników wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciele oraz osoby zarządzające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż swoich nieruchomości.

Kary za nieodśnieżone lub nieodlodzone chodniki nakłada straż miejska. W Warszawie tylko w ciągu jednego dnia do straży wpływa do 500 zgłoszeń o nieuprzątniętych ze śniegu chodnikach - poinformowała rzeczniczka prasowa warszawskiej straży miejskiej Monika Niżniak.

"Zasadą jest, że najpierw dyscyplinujemy właścicieli i zarządców posesji i, jeżeli widać, że właściciel coś robił, np. posypał chodnik piaskiem, to nie podejmujemy innych czynności" - powiedziała Niżniak. Dodała jednak, że jeśli to nie przynosi rezultatu, wówczas są nakładane mandaty.

W Katowicach - jak powiedział rzecznik tamtejszej straży Piotr Piętak - każdego dnia straż miejska interweniuje kilkadziesiąt razy, z czego 30-40 proc. interwencji kończy się wystawieniem mandatu.

Czytaj też: Odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.