PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapy zagrożenia powodziowego będą aktualizowane

  • MN    2 sierpnia 2017 - 15:06
Mapy zagrożenia powodziowego będą aktualizowane
Mapy wskażą miejsca zagrożone powodziami, będą też zawierać ocenę ryzyka. (fot. pixabay)

Szykuje się przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego, a także map ryzyka powodziowego na obszarze Polski. Umowa na realizację projektu w tej sprawie została podpisana 5 lipca.
• Powstaną mapy zagrożenia powodziowego oraz mapy ryzyka, określające liczbę osób zagrożonych powodzią i wartość potencjalnych strat.

• Mapy pokażą także istotne obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi.

• Wartość projekty, który jest współfinansowany z funduszy unijnych wynosi 37 mln zł.

Realizacja projektu wynika z wdrożenia przez Polskę polityki wodnej Unii Europejskiej. Unijna Dyrektywa Powodziowa nakłada na państwa członkowskie obowiązek przygotowania i aktualizacji map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP), a realizacja poszczególnych części dyrektywy odbywa się cyklicznie co 6 lat.

Realizacją tego projektu zajmie się Arcadis, globalna firma projektowo-konsultingowa, razem z partnerami konsorcjum: Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym oraz firmą MGGP.

Czytaj też: Gdańsk walczy z deszczem. Czy miasta są przygotowane na walkę z powodziami?

Przygotowanie map powodziowych polega na opracowaniu map zagrożenia powodziowego z zasięgiem powodzi dla trzech prawdopodobieństw wystąpienia powodzi (niskim – raz na 500 lat, średnim – raz na 100 lat oraz wysokim – raz na 10 lat). Uzupełnieniem map zagrożenia powodziowego będą mapy ryzyka powodziowego, które określą liczbę osób zagrożonych powodzią i wartość potencjalnych strat powodziowych, a także przedstawią istotne obiekty narażone na zalanie w przypadku wystąpienia powodzi o określonym prawdopodobieństwie.

Umowa na aktualizację map została podpisana 5 lipca z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej. Projekt, którego łączna wartość wynosi 37 mln zł, jest współfinansowany ze pieniędzy europejskich pochodzących z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ocenić mapy , 2017-08-03 12:25:20

    stworzą mapy jak 6 lat temu ... tereny co nie pamietają wielkiej wody od 300 lat uznano za zalewowe pomimo wybudowanej zapory