PARTNER PORTALU
  • BGK

"Marginalizacja Gdańska". Radni PO i Paweł Adamowicz przeciwko fuzji Lotosu z Orlenem

  • pt    27 lutego 2018 - 17:47
"Marginalizacja Gdańska". Radni PO i Paweł Adamowicz przeciwko fuzji Lotosu z Orlenem
Lotos w Gdańsku (fot.lotos.pl)

Grozi nam gospodarcza marginalizacja Gdańska i Pomorza. Chodzi o miejsca pracy i pieniądze z podatków, które odpłyną z Gdańska, jeśli centrala firmy będzie w Płocku - mówi Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Gdańska o projekcie połączenia Lotosu i Orlenu.
  • Rząd PiS przystąpił do konsolidacji sektora naftowego. PKN Orlen ma przejąć od skarbu państwa Grupę Lotos. 
  • List intencyjny w tej sprawie we wtorek 27 lutego podpisał Skarb Państwa i PKN Orlen.
  • Radni klubu PO w porozumieniu z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Zdaniem radnych PO i prezydenta Gdańska skutki przejęcia Lotosu przez PKN Orlen mogą być bardzo poważne dla gdańszczan i gminy Gdańsk.

- Grozi nam gospodarcza marginalizacja Gdańska i Pomorza. Chodzi o miejsca pracy i pieniądze z podatków, które odpłyną z Gdańska, jeśli centrala firmy będzie w Płocku - mówi radny Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Gdańska.

Czytaj: Przejęcie Lotosu przez Orlen to rewolucja na rynku stacji benzynowych

- Chodzi też o perspektywy rozwojowe gdańskiej rafinerii i ceny na stacjach paliw, które na pewno wzrosną i uderzą po kieszeniach kierowców, jeśli na rynku działać będzie jeden wielki państwowy moloch - tłumaczy.

Do projektu PiS odniósł się krytycznie także pomorski marszałek Mieczysław Struk.

 

Prezydent Paweł Adamowicz na łamach “Gazety Wyborczej Trójmiasto” mówi:

- To jest kolejne działanie Prawa i Sprawiedliwości wymierzone w Gdańsk i Pomorze. Nie możemy pozwolić, żeby największa pomorska firma została sprowadzona do roli zakładu produkcyjnego i podwykonawcy, by decyzje ważne dla naszego regionu zapadały poza Pomorzem. W październiku 2017 roku razem z Radą Miasta Gdańska apelowałem do rządu, by nie centralizować polskiej gospodarki, by zachować strategiczną rolę Lotosu. Premier często mówi o zrównoważonym rozwoju kraju, jednak czyny przeczą słowom. Z marszałkiem Mieczysławem Strukiem skierujemy w tej sprawie list protestacyjny do premiera Mateusza Morawieckiego. Nie możemy dopuścić do marginalizacji znaczenia roli naszego miasta i regionu w Polsce.

W środę 28 lutego radni PO złożą wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Niepokoje samorządowców uspokaja Robert Gwiazdowski. W jego ocenie forma przejęcia, jaka ma być realizowana w tym przypadku, czyli przejęcie przez Orlen akcji Lotosu od skarbu państwa, sprawia, że Grupa Lotos zachowuje podmiotowość. Staje się po prostu kolejną spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, a tym samym dodatkowym zyskiem dla skarbu państwa jest brak konieczności przeprowadzania zwolnień, które byłyby nieuniknione, gdyby w wyniku fuzji miał powstać jeden podmiot. ×
KOMENTARZE (1)

  • ktoś, 2018-02-27 21:58:33

    Niech centrala połączonego koncernu będzie w Gdańsku.