PARTNER PORTALU
 • BGK

Mariusz Orion Jędrysek: surowce powinny być źródłem bogactwa polskich regionów

 • PAP/rs    13 listopada 2017 - 17:29
Mariusz Orion Jędrysek: surowce powinny być źródłem bogactwa polskich regionów
Surowce takie jak węgiel kamienny i brunatny, siarka, ropa czy gaz powinny być źródłem bogactwa polskich regionów - uważa Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. (Fot. mat. pras. KGHM)

Surowce takie jak węgiel kamienny i brunatny, siarka, ropa czy gaz powinny być źródłem bogactwa polskich regionów - podkreślił Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Poinformował, że przez najbliższy rok Polityka Surowcowa Państwa będzie konsultowana z samorządami.
• Praktycznie nie ma w Polsce obszaru, który nie rodziłby bazy surowcowej, która może być źródłem bogactwa regionu. Surowcami chcemy budować siłę regionów - uważa Główny Geolog Kraju.

• Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo bogate zaplecze surowcowe, którym mało państw w Europie może się pochwalić.

• Wskazał, że w naszym kraju znajduje się 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego i 20 proc. zasobów węgla brunatnego. Polska jest też bogata w zasoby siarki; kopalin chemicznych jak sól potasowa; wody termalne, lecznicze i mineralne.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju na poniedziałkowej konferencji poinformował, że zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe and projektem Polityki Surowcowej Państwa. Jak dodał, teraz dokument będzie konsultowany z regionami.

Jędrysek ocenił, że będą one trwały ok. roku. Pierwsza konferencja w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu w Warszawie. Konsultacje będą prowadzone też w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu czy w Gdańsku.

Wiceminister wyjaśnił, że celem spotkań będzie m.in. informowanie lokalnych społeczności o potencjalnych zyskach związanych z eksploatacją złóż na ich terenie.

- Praktycznie nie ma w Polsce obszaru, który nie rodziłby bazy surowcowej, która może być źródłem bogactwa regionu. Surowcami chcemy budować siłę regionów, budować drobną przedsiębiorczość, ale i tę dużą (...) Człowiek jest najważniejszy. Jeśli jest właścicielem ziemi, ma prawo do jej uprawy, mieszkania. Trzeba mu takie warunki stworzyć, żeby chciał, w jego interesie było czasowe przekazanie ziemi, po to żeby państwo mogło wydobyć zasoby, które są jego własnością - powiedział Jędrysek.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo bogate zaplecze surowcowe, którym mało państw w Europie może się pochwalić. Wskazał, że w naszym kraju znajduje się 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego i 20 proc. zasobów węgla brunatnego. Polska jest też bogata w ropę i gaz ze złóż niekonwencjonalnych np. z łupków; zasoby siarki; kopalin chemicznych jak sól potasowa; wody termalne, lecznicze i mineralne.

Według Jędryska, wody geotermalne mogą za kilkadziesiąt lat stanowić główne źródło energetyczne w naszym kraju.

Odnosząc się do kwestii łupków - Główny Geolog Kraju powiedział - że do tych spraw "zapewne wrócimy". - Będziemy wracać do tego, ale musimy zacząć od początku. Budowanie na ruinach jest znacznie trudniejsze - zaznaczył.

Jego zdaniem za rządów poprzedników, czyli koalicji PO-PSL, m.in. przez bałagan organizacyjny, czy wręcz przez złe prawo, zniechęcono przedsiębiorców do prowadzenia poszukiwań gazu i ropy z łupków.

- Sparzyli się na fatalnym prawie, na długotrwałych działaniach administracyjnych, na chaosie - ocenił.

Zdaniem Jędryska, bez zmiany prawa (projekt noweli prawa geologicznego i górniczego ma niebawem trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz powołania silnej rządowej agencji zajmującej się sprawami geologicznymi, nie da się wrócić do eksploatacji takich złóż. Potrzebne jest też wypracowanie odpowiedniej, przystosowanej do naszych warunków technologii wydobycia gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych.

- Wtedy będziemy mogli przystąpić do wydawania koncesji (...) My dzisiaj w ogólne nie jesteśmy gotowi do tego typu inwestycji - ocenił wiceminister.

Jego zdaniem, w Polsce ze złóż niekonwencjonalnych do wydobycia jest ok. 1,9 bln metrów sześciennych gazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.