PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Foch ma ulicę w Warszawie

  • PAP    1 czerwca 2010 - 16:09

W stolicy otwarto 1 czerwca ulicę Marszałka Ferdynanda Focha. Ma ona upamiętniać jego rolę w odrodzeniu Polski po 1918 r. i udział Francji w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
Ulica Marszałka Ferdynanda Focha rozpoczyna się u zbiegu ul. Ossolińskich i placu Piłsudskiego, kończy na skrzyżowaniu ulic Moliera i Trębackiej.

– Marszałek był wybitnym dowódcą i przyjacielem Polski – powiedziała na wtorkowej uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomniała, że w przedwojennej stolicy była ulica Focha, ale po II wojnie w wyniku stalinizacji życia społecznego przemianowano ją na ul. Moliera.

– Powrót ulicy Focha na mapę Warszawy to wyraz szacunku społeczeństwa stolicy – zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy dodała też, że w Polsce doceniono zasługi Focha, przyznając mu m.in. najwyższy stopień wojskowy marszałka Polski, Order Virtuti Militari i Order Orła Białego.

– Po I wojnie światowej pamiętano o pomocy, którą Foch okazał żołnierzom Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i o jego wsparciu w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. – mówiła.

Ferdynand Foch (1851-1929) był marszałkiem Francji, Wielkiej Brytanii i Polski, wybitnym dowódcą i teoretykiem wojskowym. Przed 1914 r. wykładał we Francuskiej Wyższej Szkole Wojennej. Bohater I wojny światowej. Jako dowódca 9 Armii przyczynił się do zwycięstwa w bitwie nad Marną w 1914 r. Od 1917 r. szef sztabu generalnego. W 1918 r. przeprowadził udaną kontrofensywę nad Sommą, która zdecydowała o klęsce Niemiec. Jako naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim przyjął bezwarunkową kapitulację Niemiec w Compiegne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ześwirowany Z Radości, 2010-06-02 11:44:51

    Super !!! Chyba się pochlastam ze szczęścia !!!