PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek otworzył wystawę

  • wer/www.lodzkie.pl/    2 października 2011 - 16:34
Marszałek otworzył wystawę

Muzeum Sztuki w Łodzi wróciło do korzeni. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień otworzył w nim wystawę ,,Oczy szukają głowy do zamieszkania”.
Wystawa nawiązuje do zaprezentowanej 80 lat temu międzynarodowej kolekcji sztuki nowoczesnej grupy a.r., którą tworzyli Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Włanie ta wystawa dała początek dzisiejszemu Muzeum Sztuki.

Tytuł „Oczy szukają głowy do zamieszkania” to metafora odnosząca się do przejmowania przestrzeni fizycznych i mentalnych przez awangardę. Mówi o wyznaczaniu nowych kierunków myślenia, o próbach ich zakorzenienia w społeczeństwie. Przywołuje niezgodę na ustalone status quo oraz poczucie misji kształtowania „nowej sztuki”, a przez nią także nowej rzeczywistości.

- Z okazji osiemdziesiątej rocznicy inauguracji kolekcji, podejmujemy przy pomocy sztuki współczesnej próbę dialogu z z wybranymi tradycjami awangardowowymi -  mówiła na wernisażu Katarzyna Słoboda, jedna z czterech kuratorek wystawy.

Na „Oczy szukają głowy do zamieszkania” składają się trzy wystawy w odrębnych budynkach, w których Muzeum Sztuki w Łodzi (oceń działania marszałka) mieściło się w przeszłości lub istnieje dziś.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.