PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek spłaci długi szpitali

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Białystok    19 stycznia 2010 - 07:20

10 mln zł z budżetu województwa pochłonie spłata tegorocznych rat i odsetek czterech najbardziej zadłużonych szpitali w Podlaskiem.
O przejęciu długów szpitali wojewódzkich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz szpitala psychiatrycznego w Choroszczy zadecydował zarząd województwa.

Przejęcie długów do spłaty to bodaj pierwszy taki przypadek w Polsce. Zarząd doszedł jednak do wniosku, że bez tej formy pomocy szpitale szybko znajdą się w sytuacji całkowitej niewypłacalności i bankructwa.

Projekty szpitali wojewódzkich w Suwałkach i Łomży, złożone w konkursie w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zostały wysoko ocenione i przyjęte do realizacji, więc konieczne jest sfinansowanie wkładu własnego. Dlatego marszałkowie przydzielili ponad 1,1 mln zł szpitalowi w Suwałkach oraz ponad 281 tys. szpitalowi w Łomży.

Ponadto Zarząd Województwa przyznał ponad 270 tys. zł szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy na pokrycie 10 proc. wkładu własnego w projekcie, przyjętym do realizacji w ramach Regionalnego programu operacyjnego. Za te pieniądze przebudowany zostanie jeden z budynków szpitala.

Marszałkowie przyznali też ponad 925 tys. zł dotacji szpitalowi wojewódzkiemu w Suwałkach na wkład własny do projektu w ramach RPO, polegającego na realizacji pierwszego etapu budowy i wyposażenia bloku operacyjnego. Stanowi to 15 proc. kosztów inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.