PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 22:17
Marszałek Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne
Pomorskie Gryfy (fot.pomorskie.pl)

Muzyk Przemysław Dyakowski, dziennikarz muzyczny Konrad Mielnik oraz aktorka Marzena Nieczuja-Urbańska zostali laureatami Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2015, przyznawanej przez samorząd województwa. Nominowanych było dziesięcioro twórców.
Ogłoszenie nazwisk laureatów i uroczystość wręczenia nagród odbyły się w czwartek wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Fundatorem Pomorskiej Nagrody Artystycznej jest marszałek województwa.

Przemysław Dyakowski został wyróżniony za "Swing! - lekką płytę w stylistyce muzyki swingowej w wykonaniu weterana pomorskiego jazzu z formacją Take It Easy".

Konrad Mielnik został nagrodzony za "pomysł i kształt Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015, w tym przede wszystkim za koncert inauguracyjny w Centrum św. Jana w Gdańsku - monumentalną Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha".

Marzena Nieczuja-Urbańska została zaś uhonorowana za książkę "Teatr ... jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze", stanowiącą "bogaty zbiór nasyconych emocjami opowieści przeplatanych anegdotami z życia teatru".

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy.

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymali statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrody pieniężne po 15 tys. zł.

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna zwyciężył Marcin Miodek za "barwną i wyrazistą kreację Piotra Tumana, udany debiut aktorski w +Wesołych kumoszkach z Windsoru+ w koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże".

Laureat otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł. W tej kategorii nominowanych było troje artystów.

Ponadto - decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka - Wielką Pomorską Nagrodą Artystyczną uhonorowana została Bronisława Dejna za "umiejętne budowanie mariażu świata kultury i nauki poprzez szereg nowatorskich i interdyscyplinarnych projektów czerpiących z bogatego dziedzictwa cywilizacyjnego Gdańska i Pomorza".

Honorowe wyróżnienie oraz tytuł Mecenasa Kultury w 2015 r. trafił natomiast do Grupy Lotos SA za "długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Opery Bałtyckiej oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, a także festiwali, m.in. Solidarity of Arts, Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Sopot".

Ze względu na prestiż i sposób typowania kandydatów Pomorska Nagroda Artystyczna określana jest mianem regionalnych "Oscarów"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.