PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek świętował z Kaszubami

  • KB    23 marca 2010 - 08:35

Marszałek Mieczysław Struk uczestniczył w obchodach Dnia Jedności Kaszubów, obchodzonego w tym roku w Kartuzach.
Dzień Jedności Kaszubów jest świętem ustanowionym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 r. - chodzi o wystawiony przez papieża Grzegorza IX dla książąt Zachodniego Pomorza tytuł "dux Slavorum et Cassubia" (książę Słowian i Kaszub). Tytułu tego używał książę Barnim I (1210 - 1278).

Pierwsza taka uroczystość odbyła się 19 marca 2004 r. w Gdańsku.

Uroczystość w Kartuzach rozpoczęła się od odsłonięcia tablic z nazwami urzędu gminy i rady miejskiej w języku kaszubskim. Po mszy świętej w XIV-wiecznej Kolegiacie, Kaszubi w kolorowych strojach regionalnych, z pocztami sztandarowymi i z czarno-żółtymi flagami przeszli ulicami miasta do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 na Osiedlu Wybickiego, gdzie odbyły się główne uroczystości.

- Dzień Jedności Kaszub to okazja do wzajemnego poznania się oraz do integracji. To także doskonałe miejsce na to, aby przekazać młodszemu pokoleniu i światu wartości, dzięki którym kultura kaszubska się rozwija - mówił marszałek Struk.

Najlepszym dowodem na rozwój owej kultury jest język kaszubski, który w 2005 r. uznany został za jedyny w Polsce język regionalny. Kaszubski obecny jest także w szkołach i w urzędach. Dzięki pomorskim parlamentarzystom słyszalny był również w sejmie.

W imieniu marszałka sejmu, minister Dariusz Młotkiewicz z Kancelarii Sejmu RP odznaczył w Kartuzach pięciu Kaszubów zasłużonych dla regionu, wśród nich Brunona Synaka - przewodniczącego sejmiku województwa pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.