PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek ufunduje nagrodę dla najlepszego skrzypka

  • PAP    11 marca 2010 - 13:29

39 skrzypków z Polski, Estonii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Korei, Rosji, Czech, Węgier, Austrii i Słowenii weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna.
- W konkursie mogą uczestniczyć młodzi skrzypkowie, którzy nie skończyli 16 lat. Przewodniczącym jury będzie prof. Michał Grabarczyk - powiedział Jarmołowicz.

W jury, oprócz Polaków, zasiądą: Tomasz Tomaszewski z Niemiec, Frantisek Novotny z Brna, Tatiana Liberova z Sankt Petersburga, Eszter Perenyi z Budapesztu oraz Jurgis Dvarionas z Litwy.

Rywalizacja została podzielana na dwie części: I etap obejmuje wykonanie jednej z 12 Fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna i dowolnego utworu na skrzypce z fortepianem lub skrzypce solo. W II etapie młodzi skrzypkowie muszą zagrać dowolną część koncertu skrzypcowego.

Honorowy patronat nad konkursem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Nagrody w konkursie (po 5 tys. złotych) fundują: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny i sponsor konkursu Jerzy Wiśniewski.

Konkurs zakończy się 15 marca koncertem laureatów. 

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych, około dwa tysiące kantat; komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.