PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie województw będą mieli dostęp do danych biur podróży

  • MN    9 czerwca 2016 - 10:41
Marszałkowie województw będą mieli dostęp do danych biur podróży
Zmiany w ustawie mają wzmocnić system zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, co wpłynie na bezpieczeństwo klientów biur podróży (fot. WikiCommons)

• Marszałkowie województw będą mieli dostęp do danych pochodzących z umów o świadczenie usług turystycznych zawartych przez biura podróży z klientami.
• Finanse klientów biur podróży będą zabezpieczone w systemie uzupełniającym, na który będą się składać biura podróży.
• Działania mają wzmocnić system zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, co zapewni bezpieczeństwo klientom biur podróży.
Marszałkowie województw będą mieli dostęp do danych pochodzących z wykazów umów o świadczenie usług turystycznych zawartych przez biura podróży z klientami. To efekt przyjętego przez rząd projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Marszałkowie będą także mogli kontrolować biura podróży w zakresie składania deklaracji, opłacania składek do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG ) oraz rzetelnego prowadzenia wykazu zawartych umów o imprezę turystyczną lub pośrednictwo turystyczne.

Te działania mają wzmocnić system zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, co wpłynie na bezpieczeństwo klientów biur podróży.

Czytaj też: W tych województwach jest najwięcej hoteli i turystów

System zabezpieczeń finansowych przewiduje wprowadzenie systemu uzupełniającego, czyli Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, jako wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Ma to być wzmocnienie na wypadek niewypłacalności organizatorów czy pośredników turystycznych.

Dzięki systemowi uzupełniającemu gromadzone środki mają stanowić zabezpieczenie na wypadek, gdyby zabezpieczenie finansowe organizatorów i pośredników turystycznych nie było wystarczające, aby pokryć koszty powrotów i zwrot pieniędzy klientom. Na pokrycie kosztów powrotu najpierw będą wykorzystywane środki z podstawowego systemu zabezpieczeń, a później dopiero z systemu uzupełniającego. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny będzie finansowany ze składek biur podróży.

Czytaj też: Podziemne trasy przyciągają turystów, ale czy są bezpieczne?

Biura podróży będą miały obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej wykazu umów o świadczenie usług turystycznych zawartych z klientami. Dostęp do danych zawartych w wykazach będą mieli marszałkowie województw oraz minister sportu i turystyki. Marszałkowie będą odpowiadać za sprawną organizację powrotu klientów z imprezy turystycznej (noclegi, transport lokalny, transport do kraju), w sytuacji gdy nie zapewnia tego niewypłacalny organizator turystyki lub pośrednik turystyczny.

Marszałkowie województw oraz minister sportu i turystyki będą upoważnieni do kontroli biur podróży w zakresie składania deklaracji i opłacania składek do TFG oraz rzetelnego prowadzenia wykazu zawartych umów o imprezę turystyczną lub pośrednictwo turystyczne. UFG będzie natomiast w rocznych sprawozdaniach przedstawiał informację dotycząca działalności i funkcjonowania TFG.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.