PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie. 5 mln zł na renowację zabytków

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 16:27
Mazowieckie. 5 mln zł na renowację zabytków
Czas na składanie wniosków o dotację mija z końcem lutego (fot.pixabay.com)

5 mln zł z budżetu przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego na remont zabytków. Wnioski o dotacje można składać do końca lutego.
- Dobra sytuacja finansowa Mazowsza pozwala w tym roku wrócić do zadania, które jeszcze kilka lat temu systematycznie realizowaliśmy, i dzięki któremu wiele wielkich, ale też mniejszych mazowieckich pereł architektury i sztuki zostało odnowionych - podkreślił marszałek Adam Struzik. Jak dodał, ciągle jest jednak wiele do zrobienia. 

Aby uzyskać dotację, zabytek musi być wpisany do rejestru zabytków, należy wykazać jego istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe dla mieszkańców regionu, a także musi on na stałe znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być dostępny publicznie.

Czytaj więcej: Piotr Gliński zapowiada zmiany w powoływaniu konserwatorów zabytków

Starać można się o dotację w wysokości do 200 tys. zł; jak zaznaczono, może być ona udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac przy zabytku. Natomiast jeśli posiada on wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową, albo wymaga np. złożonych prac konserwatorskich, dotacja może sięgnąć nawet 100 proc.

Przyznana dotacja będzie mogła zostać przeznaczona m.in. na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane, na sporządzenia ekspertyz technicznych i konserwatorskich. Środki będzie można przeznaczyć także na wykonanie projektu budowlanego czy projektu odtworzenia kompozycji wnętrz, a także zabezpieczenie zabytków, zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych.

Wsparcie samorządowe przysługuje każdemu, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i ma tytuł prawny wynikający np. z prawa własności czy użytkowania wieczystego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gfd, 2018-02-08 18:58:46

    Na waciki??????