PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie. Gmina Staroźreby usuwa szkody i liczy straty po burzy

  • pt/pap    11 sierpnia 2017 - 16:51
Mazowieckie. Gmina Staroźreby usuwa szkody i liczy straty po burzy
To było kilka minut i zostaliśmy odcięci od świata, bez prądu, bez wody - mówi wójt gminy (fot.powiatplock)

W gminie Staroźreby pod Płockiem trwa nadal usuwanie szkód po burzy i ulewnym deszczu, które przeszły w czwartek, 11 sierpnia nad północnym Mazowszem. Gmina, gdzie uszkodzeniu uległo ok. 50 budynków, przygotowuje wniosek do wojewody o powołanie komisji do szacowania szkód.
"Spustoszenia są przeogromne, zarówno w mieniu komunalnym, jak i prywatnym. Uszkodzonych zostało ok. 30 budynków mieszkalnych i ok. 20 gospodarczych. Są takie uszkodzenia, gdzie budynek mieszkalny nadaje się tylko do rozbiórki" - powiedział wójt Staroźreb Józef Stradomski.

Jak dodał, urząd gminy opracowuje obecnie pełną informację na temat skali strat spowodowanych nawałnicą, która zostanie przekazana wojewodzie mazowieckiemu. "Zamierzamy wystąpić do wojewody z wnioskiem o powołanie komisji do szacowania szkód" - zaznaczył Stradomski.

Według niego, burza z ulewnym deszczem uszkodziła m.in. zabytkowy kościół parafialny w Staroźrebach, pozrywała dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, w tym w miejscowości Bromierzyk.

"To było kilka minut i zostaliśmy odcięci od świata, bez prądu, bez wody. W czwartek udało się uruchomić hydrofornię. W piątek rano 25 miejscowości nie miało jeszcze prądu. Wszystkie awarie energetyczne powinny zostać usunięte do wieczora" - powiedział Stradomski.

Przyznał, iż prawdopodobnie w poniedziałek na terenie gminy Staroźreby pojawią się przedstawiciele podmiotów ubezpieczeniowych, którzy rozpoczną ocenę szkód. "Rolnicy mają w większości ubezpieczone mienie" - dodał wójt Staroźreb.

Urząd gminy poinformował, iż w związku z sytuacją spowodowaną szkodami wyrządzonymi przez burzę, odwołano tam Festyn Sztuki Lokalnej Staroźreby 2017, który miał odbyć się w sobotę, 12 sierpnia.

Według Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, w związku z czwartkową nawałnicą, przyjęto tam ponad 150 zgłoszeń z terenu powiatu, które wymagały interwencji. Wezwania dotyczyły głównie uszkodzonych i zalanych wodą budynków oraz drzew lub gałęzi blokujących drogi.

Na terenie powiatu płockiego w wyniku nawałnicy jedna osoba została ranna - w Bromierzyku kobieta, która przebywała na terenie posesji, gdzie porywisty wiatr zerwał dach z budynku, doznała obrażeń twarzy i nogi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.