PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: poznaliśmy członków rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 14:28
Mazowieckie: poznaliśmy członków rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (fot. mazowieckie.pl)

Wiesław Mizerski, Janusz Olewiński i Jarosław Guzy znaleźli się w składzie siedmioosobowej rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Członków rady mianował 13 grudnia wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Rada będzie miała za zadanie przede wszystkim opiniowanie wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej, przekazywanych przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Członkowie rady zostali pozytywnie zaopiniowani przez szefa Urzędu.

Do rady weszli: Wiesław Mizerski reprezentujący NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej, Janusz Olewiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych oraz Andrzej Chyłek z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Jej członkami zostali także Alina Cybula-Borowińska ze Stowarzyszenia Kobiet Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Stanie Wojennym Region Mazowsze; Jarosław Guzy ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Andrzej Snarski reprezentujący Stowarzyszenie Internowani Mazowsza oraz Sławomir Karpiński ze Stowarzyszenia 13 grudnia.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaznaczył, że możliwość wręczenia powołań do rady to dla niego bardzo ważny moment. "Życiorysy zgłoszonych nie nastręczały specjalnie problemu, bo te osoby miały pełną możliwość rekomendacji. Staraliśmy się wybrać szerokie spektrum reprezentacji środowisk. Już tyle lat jest za nami, a my tak naprawdę jeszcze w pewnych elementach tkwimy w tamtym okresie i to trzeba symbolicznie, materialnie i w sposób decyzyjny po pierwsze odkłamywać historycznie, a z drugiej strony docierać do ludzi, którym potrzebna jest pomoc" - powiedział.

Podkreślił również, że osoby, które weszły w skład rady same były dotknięte kiedyś represjami i odbywały kary więzień za to, że walczyły o wolną Polskę. "Także najlepiej rozumieją czym jest poniżenie, poniewierka, życie w biedzie. Dlatego są najbardziej wiarygodni, żeby pomagać ludziom, którym ta pomoc jest potrzebna. Do rady było 14 zgłoszeń, jej skład osobowy nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Przewidywane są jeszcze dwa miejsca" - oznajmił wojewoda.

Dziękując członkom rady za przyjęcie nominacji wyraził nadzieję na dobrą współpracę. Wojewoda zaznaczył też, że zależało mu, by uroczystość odbyła się właśnie 13 grudnia, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Uroczystość była częścią zaplanowanych przez wojewodę mazowieckiego obchodów upamiętniających ofiary stanu wojennego w 36. rocznicę jego wprowadzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • więzień PRL, 2017-12-13 15:55:11

    Cieszę się. Porządni ludzie. Jednak naruszono prawo. Nie było żadnego ogłoszenia, tak jak w innych województwach, ani możliwości zgłaszania kandydatur.