PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze czeka na kibiców

  • PAP    2 kwietnia 2012 - 20:05
Mazowsze czeka na kibiców

- Ponad 80 tys. miejsc noclegowych czeka na kibiców Euro 2012 w Warszawie i w odległości dwóch godzin jazdy autokarem od stolicy. Ceny w warszawskich hotelach są jednak bardzo wysokie i odstraszają gości - powiedziała dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Barbara Tekieli.
Tekieli uczestniczyła w poniedziałek w konferencji poświęconej przygotowaniom województwa mazowieckiego do czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Czytaj też: Udział w Euro szansą na ożywienie turystyki

- Ceny w hotelach warszawskich są bardzo wysokie i może być problem z tym, żeby turyści i kibice mniej zamożni zdecydowali się na nocleg w Warszawie. Natomiast jeśli chodzi o region, uważam, że te ceny są bardzo poprawne i związane z połączeniem noclegu z jakimiś atrakcjami. Mimo to nie ma jeszcze bardzo dużego zainteresowania - powiedziała.

Jak dodała, w stolicy powstaną dwa dodatkowe miejsca kempingowe. FanCamp jednego ze sponsorów na prawie 5 tys. miejsc noclegowych będzie zlokalizowany koło siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego nad Wisłą. Drugi kemping, w którego organizację włączają się harcerze, ma powstać na Cyplu Czerniakowskim.

- Doszły mnie też słuchy, że harcerze z Polską Federacją Campingu i Caravaningu, która im w tym przypadku doradza, chcą stworzyć w okolicy Puszczy Kampinoskiej miejsce dla 80 kamperowców - powiedziała.

Zapewniła, że Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta) przygotowuje szereg atrakcji, które mają zająć turystów pomiędzy meczami.
- Myślę, że zarówno muzea warszawskie, jak i ci, którzy zrobią jakieś dodatkowe koncerty, na tym skorzystają. Ja zachęcam warszawskie restauracje, żeby przygotowały też specjalne menu dla kibiców i wzorem poprzednich lat w okresie, w którym będzie Euro, żeby to menu miało specjalną cenę, czyli np. lunch w granicach 20-30 zł - dodała Tekieli.

Podczas konferencji przekonywano, że także inne miejsca na terenie Mazowsza przygotowują się do mistrzostw. Jak powiedział marszałek województwa Adam Struzik (zabierz głos/oceń marszałka), Euro jest motywacją do wielu inwestycji, które przez dziesięciolecia będą wpływać na rozwój regionu. Wśród największych wymienił budowę portu lotniczego w Modlinie. Podczas Euro 2012 ma on obsługiwać połączenia indywidualne i czarterowe, a także pełnić rolę lotniska zapasowego dla warszawskiego lotniska Chopina. Terminal osobowy w Modlinie ma być otwarty w czerwcu.

Struzik zaznaczył, że w związku z Euro 2012 gruntowną modernizację przeszły też Koleje Mazowieckie. Nakłady finansowe, m.in. na zakup nowego taboru dla regionalnego przewoźnika, wyniosły ponad 1 mld zł. Marszałek poinformował, że podczas mistrzostw KM będą obsługiwać specjalne połączenia, także nocne. Na czas turnieju spółka planuje wprowadzenie "Biletu Kibica". W ofercie będą bilety 5-, 9- i 21-dniowe.

Podczas poniedziałkowej konferencji podpisana została umowa między Polską Organizacją Turystyczną i samorządem województwa mazowieckiego na przekazanie 10 komputerów i 13 tzw. infokiosków - urządzeń wyświetlających informacje turystyczne. Trzy "infokioski" trafią do Warszawy, kolejne 10 - do Płocka, Nowego Dworu Mazowieckiego, Sochaczewa, Zegrza, Ostrołęki, Pułtuska, Siedlec, Otwocka, Radomia i Ostrowi Mazowieckiej.

Stołeczne Biuro Turystyki dla kibiców przygotowuje specjalny, 60-stronicowy przewodnik po mieście. Ma on być wydany w trzech językach, w nakładzie 500 tys. egzemplarzy.

W Warszawie rozegranych zostanie pięć meczów Euro 2012, w tym jeden półfinałowy. Na Mazowszu przebywać będą cztery reprezentacje narodowe - oprócz polskich piłkarzy także Rosjanie, Grecy i Chorwaci. Reprezentacja Grecji ma zamieszkać w położonym nad Zalewem Zegrzyńskim hotelu Warszawianka w Jachrance; na treningi greccy piłkarze będą dojeżdżać do Legionowa. Reprezentacja Chorwacji jako swoją bazę pobytowo-treningową wybrała oddaloną o 60 km od Warszawy Warkę i tamtejszy hotel Sielanka. Reprezentacja Rosji wybrała pięciogwiazdkowy hotel Le Meridien Bristol w centrum Warszawy oraz Stadion Miejski w Sulejówku. Polscy piłkarze podczas mistrzostw będę przebywać w hotelu Hyatt Regency w Warszawie, a ćwiczyć - na stadionie stołecznej Polonii.

Według szacunków władz województwa Warszawę i Mazowsze może odwiedzić w trakcie Euro 2012 około miliona podróżnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.