Meczet, którego nie chciał Uniwersytet Warszawski

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 09-04-2010
  • drukuj
Ośrodek muzułmański, którego budowa na stołecznej Ochocie wywołuje gorące spory, miał powstać kilka lat temu w innym miejscu.
Meczet, którego nie chciał Uniwersytet Warszawski

Jak podaje „Rzeczpospolita” historia historia z nowym meczetem w Warszawie rozpoczęła się w 2003 r., kiedy Uniwersytet Warszawski otrzymał od Arabii Saudyjskiej propozycję budowy Ośrodka Studiów Arabistycznych. Na przełomie 2006 i 2007 r. negocjacje weszły w fazę końcową. Zaproponowano kilka lokalizacji – w tym najbardziej prawdopodobną na Powiślu w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Projekt rozbił się o prośbę fundatorów, by w budynku znalazł się meczet. Władze UW uznały, że tego warunku nie mogą spełnić. Ostateczne stanowisko przesłała w październiku 2007 r. rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow: „Uniwersytet jest instytucją naukową, która nie angażuje się w problemy teologiczne i religijne, a tym samym żadne instytucje związane z praktykami religijnymi nie istnieją na naszej uczelni”.

Po fiasku rozmów z uniwersytetem propozycję sfinansowania budowy ośrodka przez saudyjskiego monarchę otrzymała Liga Muzułmańska. Po wizycie w Polsce w czerwcu 2007 r. król Abdullah, widząc potrzeby lokalowe polskich muzułmanów, postanowił wspomóc budowę meczetu w Warszawie oraz dokończenie meczetu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Białymstoku – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE