PARTNER PORTALU
  • BGK

Mediacja i dialog na międzynarodowym biennale

  • PAP    14 czerwca 2010 - 16:45

II Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej "Mediations" - w założeniu jedna z największych imprez tego typu w Europie Środkowej - odbędzie się we wrześniu w Poznaniu. Biennale jest organizowane w ramach przygotowań Poznania do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Ideą biennale ma być mediacja i dialog między różnymi kulturami całego świata, wynikający z doświadczeń i badań kultury, oraz perspektywy sztuki Europy Środkowej. Impreza będzie trwać od 5 września do 30 października br. W tym czasie w Centrum Kultury Zamek, Muzeum Narodowym i innych galerach Poznania będzie można zobaczyć prace 150 artystów z całego świata.

Oficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 będzie jednym z punktów programu towarzyszącego konferencji ASEM (Asia - Europe Meeting) - spotkania 43 ministrów kultury i delegacji z Azji i Europy, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-10 września 2010.

- O cechach biennale mówi nasze logo, składające się z dwóch przenikających się kolorów. Pomarańczowy to kolor pokojowej rewolucji Europy Środkowej zainicjowanej przez 'Pomarańczową alternatywę', a kolor fioletowy odnosi się do duchowości i nowych technologii- wyjaśnił Wendland.

Na Biennale składają się cztery wystawy: dwie główne - "Beyond Mediations" i "Erased Walls" - oraz dwie towarzyszące - "SChUB transforma(c)tion" we współpracy z Łódź Biennale oraz prezentacja sztuki południowoamerykańskiej SKIN.

Wystawa "Beyond Mediations" zorganizowana zostanie przez dwóch kuratorów: Tsutomu Mizusawe z Japonii oraz Polaka Ryszarda Kluszczyńskiego

- Chcemy podczas Biennale pokazać, że sztuka współczesna - i ta w tradycyjnej formie rzeźby, malarstwa czy grafiki, i ta multimedialna, cyfrowa - mówią podobnym językiem i często poruszają te same tematy - powiedział na konferencji prasowej Ryszard Kluszczyński.

Drugą główną wystawą Biennale będzie "Erased Walls"; złożą się na nią dzieła sztuki wybrane przez 11 kuratorów pochodzących z Europy Środkowej, którzy w ten sposób będą chcieli opisać sztukę tego regionu Europy.

- To już inna Europa, która nie jest podzielona żelazną kurtyną, lecz fragmentem totalnego systemu globalnych uwarunkowań. Chcemy przedstawić kilka punktów widzenia współczesności poprzez sztukę - powiedział Wendland.

Wystawa "Erased Walls" jest częścią projektu, który będzie pokazywany we Freies Museum i Concentart w Berlinie oraz przy okazji Crazycurators Biennale w Bratysławie.

Wystawa z Ameryki Południowej zatytułowana jest "Skin XPXP", "Skin extreme pleasure, extreme pain". Według kuratora i artysty z Urugwaju, Enrique Badaro tytułowa skóra to "wrażliwa płaszczyzna naszego ciała, powierzchnia kontaktu pomiędzy tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne, pomiędzy mną a społeczeństwem". Na wystawie tej prezentowane będą współczesne dzieła sztuki artystów z Urugwaju i Argentyny.

Czwartą wystawą będzie SChUB transforma(c)tion, przygotowana przez Fokus Biennale z Łodzi, a jej kuratorem będą Mariusz Sołtysik i Aurelia Mandziuk.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie "Kontekst Sztuki", a finansują ją urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego i urząd miasta Poznania. Budżet wydarzenia oszacowano na ponad 2 mln złotych.

Biennale jest organizowane w ramach przygotowań Poznania do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Pierwsza edycja "Mediations" Biennale odbyła się w październiku 2008 roku. Na jej program złożyło się 16 ekspozycji pokazywanych w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych Poznania. Trzon programu stanowiły trzy wystawy, których kuratorami byli Yu Yeon Kim, Lorand Hegyi i Gu Zhenqing. W ramach Biennale 2008 swoje prace prezentowało łącznie 240 twórców z całego świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.