PARTNER PORTALU
  • BGK

Męskie akty we wrocławskim muzeum

  • PAP    15 kwietnia 2011 - 18:00

Bogatą kolekcję grafik oraz obrazów, pochodzących z prywatnych zbiorów światowej sławy tancerza Vladimira Malakhova, można od piątku oglądać w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.
Malakhov oprócz tego, że jest jednym z najwybitniejszych tancerzy na świecie, odnosi coraz większe sukcesy jako kolekcjoner - mówił podczas pokazu kolekcji dla mediów kurator wystawy Jan Stanisław Witkiewicz.

- Jego kolekcja dzieł sztuki obejmuje w zasadzie wszystko, co jest związane z tańcem, ponieważ taniec to nie tylko jego zawód, ale również jego pasja, całe jego życie" - mówił Witkiewicz. Pierwszy obraz został kupiony przez Malakhova w 1995r. To dzieło Carla Ambrusta "Orfeusz". - Wtedy jeszcze nie wiedziałem, kto to jest Ambrust, a zafascynowały mnie w tym dziele trzy rzeczy. To brzozy, które przypominają mi moje strony rodzinne, łabędzie przypominające "Jezioro łabędzie" - mój ukochany balet oraz Apollo - rola, którą bardzo często tańczę - opowiadał Malakhov.

Na wystawie można zobaczyć m.in. liczącą kilkanaście dzieł serię obrazów autorstwa ukraińskiego malarza Davida Burliuka oraz serię grafik przedstawiających projekty kostiumów operowych i teatralnych autorstwa malarza oraz projektanta scenografii i kostiumów Leona Baksta.Istotną cześć kolekcji stanowią również męskie akty. W zbiorze znajdują się także dzieła należące niegdyś do słynnego francuskiego choreografa i tancerza Serge'a Lifara. Wśród nich na uwagę zasługuje rysunek przedstawiający Lifara w tańcu. Na ekspozycji znalazło się również kilka ikon, w tym ikona, niegdyś należąca do ostatniego cara Rosji Mikołaja II.

Na wystawie można również zobaczyć kolekcję nagród jakie zdobył Malakhov podczas swoje kariery scenicznej. Zaprezentowano również niektóre z kostiumów tancerza oraz wydawnictwa traktujące o jego osiągnięciach artystycznych.Malakhov tłumaczył dziennikarzom, że kolekcjonowane przez niego działa sztuki eksponowane są w jego domu, a gromadząc je kieruje się przede wszystkim intuicją. Oprócz obrazów i grafik artysta posiada pokaźną kolekcję figurek porcelanowych przedstawiających tańczące postaci.

Vladimir Malakhov (ur. 1968 na Ukrainie) jest jednym z najwybitniejszych tancerzy baletowych na świecie. Ten wykształcony w Moskwie artysta, powszechnie określany jest mianem "tancerza stulecia". Od 2002 r. jest dyrektorem artystycznym i głównym solistą Staatsballett w Berlinie.

Wystawę będzie można oglądać do 20 maja.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.