PARTNER PORTALU
 • BGK

Meteo radar jest, ale nie można na nim polegać

 • TVS    14 czerwca 2013 - 13:58
Meteo radar jest, ale nie można na nim polegać

Ostrzeżenia są, ale i tak nie da się uniknąć zniszczeń. To pogodowa profilaktyka, choć trudno o takiej mówić, bo radary meteorologiczne na Śląsku są, ale niedokładne. Ten koło Orzesza, należący do IMGW, kosztował miliony, ale nie widzi wszystkiego. Są tańsze systemy, które widziały to co może spotkać Ślązaków wiele godzin przed gradobiciem i ulewami.
Zapis z 10 czerwca z detektorów burzowych robi wrażenie. To był zmasowany, rzadko spotykany atak. O tym, że tak to może wyglądać w stacji meteo w Goczałkowicach wiedzieli na kilka godzin przed uderzeniem gradowego frontu.

- Liczbę wyładowań i ich intensywność. To wszystko wskazywało na to, że naprawdę do nas idzie potężna komórka - mówi Dawid Łepko, stacjameteo.pl.

Jako prywatna firma, a nie publiczne służby meteo, zdążyli jeszcze ostrzec Straż Miejską w pobliskiej Pszczynie. Jednak te informacje nie dotarły już na przykład do mieszkańców Tychów, gdzie grad uderzył najmocniej. Niedoinformowane były też Koziegłowy. Ulewa zamieniła spokojny Boży Stok w rzekę. Ten zabierał po drodze wszystko.

Czytaj też: Alarm powodziowy na Śląsku

- O 2 w nocy tajfun przeszedł po prostu. To jest nienormalne, żeby asfalt rwało - opowiada Marcin Michalski, mieszkaniec Koziegłów.

Elementem tarczy "antypogodowej" nad Polską jest m.in. meteoradar w Orzeszu w powiecie mikołowskim. Teoretycznie ma ostrzegać o wszystkim, co wydarzyć się może nad województwem śląskim. Tyle w teorii.

- Niestety mamy jeszcze dziury, więc oczywiście jeszcze kilka radarów, by nam się oczywiście przydało - stwierdza Rafał Lewandowski z IMGW. To na pewno, ale jak dodają specjaliści, ta potężna instalacja nie powinna stać w Orzeszu.

- Jeżeli ten radar zostałby umieszczony na jednej z gór, np. Czantorii, czy Skrzycznem on by znacznie widział niż radar w Ramży. Co więcej widziałby więcej i zdecydowanie dokładniej, ponieważ radary nowej generacji są o wiele dokładniejsze - wyjaśnia Adam Skowroński, stacjameteo.pl.

Ten to koszt wielu milionów złotych. To wielokrotnie tańsza alternatywa ze znacznie dokładniejszymi danymi. Funkcjonowanie radaru na terenie Beskidów, przez fachowców określanych generatorem powodzi w naszym województwie, mogłoby pomóc w walce z wielką wodą. Wojewoda Śląski, m.in. po wydarzeniach sprzed trzech lat w Bieruniu, ma zamiar zainwestować w wojewódzki system ostrzegania mieszkańców SMS-ami.

- Mamy w tej chwili wstępne propozycje niektórych firm, które by już były nawet i pod kątem możliwości finansowych do przyjęcia. To na razie jest propozycja. Temu trzeba się przyjrzeć, na ile to wszystko będzie działało w ogóle - tłumaczy Andrzej Szczeponek, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Teraz w niektórych miejscach ostrzeżenia, trafiają do mieszkańców razem z tym, przed czym mieli być ostrzeżeni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • BUBU, 2014-02-25 23:23:48

  Po co IMGW ma sobie zaprzątać takimi głupstwami głowę ci mieszkańcy to zawracają głowę nie mają poważniejszych problemów ?