• PARTNERZY PORTALU

Metro wciąż bez oznaczeń dla niewidomych

Dwa lata po tym, gdy niewidomy Filip Zagończyk wpadł pod pociąg metra, omal nie tracąc życia, perony wciąż nie są oznakowane tak, by niewidomi i słabowidzący czuli się bezpiecznie.
Metro wciąż bez oznaczeń dla niewidomych

Na konferencji prasowej zorganizowanej przy stacji metra Centrum w Warszawie wskazywano, że mimo deklaracji władz stolicy, metra i resortu infrastruktury dotąd nie ma tzw. guzków, sygnalizujących krawędź peronu na stacjach. Decydenci ignorują i lekceważą prawa osób niewidomych - podkreśliła dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Małgorzata Pacholec.

Filip Zagończyk mówił, że większość osób niepełnosprawnych nie może korzystać z metra - "niewidomi boją się, a osoby na wózkach nie mogą wjechać do pociągu" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że w miastach europejskich istnieją rozwiązania ułatwiające korzystanie z komunikacji osobom z niepełnosprawnością, takie jak szklane szyby odgradzające peron od torów, które otwierają się dopiero, gdy przyjeżdża pociąg, standardem - według niego - jest usługa asystenta, który towarzyszy osobie z niepełnosprawnością podczas podróży, czy wypukłe pasy przed krawędzią peronów.

Chcemy dowiedzieć się, dlaczego tak długo trwa wprowadzenie zmian w polskim prawie, które będą gwarancją właściwego oznaczania krawędzi peronów dla osób niewidomych i słabowidzących - apelowali organizatorzy konferencji.

Rzecznik prasowy warszawskiego metra Krzysztof Malawko odpowiedział im, że również władzom metra zależy na bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnością - "dążymy do tego, aby pojawiły się zabezpieczenia" - zapewniał.

Poinformował, że projekt rozporządzenia, które zakłada m.in. konieczność umieszczanie wypukłych guzków wzdłuż peronu został 24 sierpnia br. przesłany do Ministerstwa Infrastruktury. Dodał jednak, że nie wie, na jakim etapie prac w tym zakresie jest MI. Powiedział, że rozwiązania zapisane w rozporządzeniu były konsultowane z organizacjami społecznymi.

Poinformował także, że perony drugiej linii metra mają być budowane już zgodnie z tym rozporządzeniem. Dodał, że funkcjonująca linia metra będzie musiała w ciągu pięciu lat zostać dostosowana do zapisów rozporządzenia.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE