PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia górnośląska świętuje 25-lecie. Ta kościelna

  • aw/pap    26 marca 2017 - 19:21

Do budowania dobra wspólnego i stałego pogłębiania wiary wezwał podczas niedzielnej mszy św. pontyfikalnej odprawionej w archikatedrze w Katowicach z okazji 25-lecia ustanowienia metropolii górnośląskiej biskup opolski Andrzej Czaja.
Papież Jan Paweł II na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" (Cały lud Twój w Polsce) z 25 marca 1992 r. ustanowił trzynaście nowych diecezji, a osiem dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji.

Powstała wówczas m.in. metropolii katowicka, czyli górnośląska, a w jej granicach - archidiecezja katowicka oraz diecezje gliwicka i opolska. Niedzielna msza pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w Katowicach była punktem kulminacyjnym rocznicowych obchodów, zainaugurowanych w sobotę w Gliwicach i Opolu.

Bp Czaja wskazał w homilii na potrzebę pobudzania wewnętrznej dynamiki życia Kościoła i zachęcał do czerpania łask z otrzymanych sakramentów. Apelował też o wspólną, rodzinną modlitwę w domach. 

Abp Wiktor Skworc podkreślił, że metropolia górnośląska łączy ziemie historycznego Górnego Śląska. Jako pasterze metropolii nieraz wspólnie występowaliśmy w ważnych sprawach społecznych, a teraz dobro wspólne, które mamy nadzieję będzie budowała również metropolia samorządowa, dokładnie 25 lat po kościelnej budującej naszą metropolitalną więź - powiedział, nawiązując do przyjętej przez parlament i czekającej na podpis prezydenta ustawy metropolitalnej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.