PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie a regiony

  • JL    10 września 2010 - 11:34
Metropolie a regiony

Czy metropolie są motorem wzrostu gospodarczego i współtwórcą sukcesu regionu czy też konkurentem na drodze ku zmianom? Czy możliwe, aby regiony się rozwijały i korzystały z doświadczeń metropolii?
Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się 9 września uczestnicy panelu „Między biegunem wzrostu (ośrodki metropolitalne) a wspólnotami lokalnymi – równoważenie rozwoju”, który poprowadził podczas Forum Regionów w Muszynie członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

– Małopolska nie jest najlepszym przykładem całkowitej dominacji metropolii nad regionem. Przed reformą administracji były tu jeszcze dwie stolice: Nowy Sącz i Tarnów. Dzięki temu Małopolska rozwija się inaczej niż inne regiony w Polsce – mówił, otwierając dyskusję Wojciech Kozak.

Prof. Mike Danson z Uniwersytetu West of Scotland zaznaczył, że w Wielkiej Brytanii brakuje równowagi między rozwojem metropolii a rozwojem regionów. W kilkadziesiąt lat miasta rosły i rozwijały się w szybkim tempie, pozostawiając inne części kraju w tyle. Zakończenie epoki rewolucji przemysłowej spowodowało powstanie dodatkowych różnic. Wprowadzane są działania mające zapewnić zrównoważony rozwój regionów – nie są one wystarczające, choć dają pewne efekty.

Wołodymyr Horbowyj, prezes Zarządu Euroregionu Karpaty-Ukraina, podkreślił, że duże znaczenie mają granice, które łączą narody. Zaznaczył, że przygraniczna współpraca polsko-ukraińska jest wspierana ze środków unijnych. Istotnym problemem jest jednak to, że Ukraina ma z każdym sąsiadem oddzielny program współpracy, a priorytety nie są skoordynowane. Jako ważny czynnik rozwoju regionów podał ustawy o przygranicznym handlu.

– Istnieją dwie tendencje. Pierwsza: ludność z terenów biedniejszych przesuwa się do metropolii, a druga to taka, że wszyscy przemieszczamy się na zachód – przekonywał Jacek Ryński, prezes zarządu Electus SA. Podkreślił również duże znaczenie funduszy europejskich w rozwoju regionów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.