PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku

  • PAP/JL    19 maja 2016 - 08:29
Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku

Koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Opera String Quartet w Zabrzu zainauguruje 21 maja IX Metropolitalne Święto Rodziny. Fot. Mat. prasowe

Koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Opera String Quartet w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zainauguruje 21 maja IX Metropolitalne Święto Rodziny.
Tegoroczna edycja święta odbywa się pod hasłem „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”. Jak podkreślili w liście intencyjnym koordynator wydarzenia, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, „przesłanie to zawiera w sobie zarówno aspekt społeczny, jak również religijny”.

„W tym kontekście rodzina staje się pierwszą przestrzenią budowania relacji międzyludzkich opartych na serdeczności, współczuciu, wzajemnym przebaczeniu i wrażliwości na potrzeby bliskich” – czytamy.

Nawiązujące do miłosierdzia hasło – jak zauważyli autorzy listu – koresponduje także z trwającym w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia oraz mottem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

W programie IX Metropolitalnego Święta Rodziny znalazły się dziesiątki wydarzeń, organizowane w ponad 20 miastach woj. śląskiego, m.in. koncerty, pikniki i festyny rodzinne, spektakle, rozgrywki sportowe, spotkania naukowe, wykłady, a także msze święte w intencji rodzin i inne inicjatywy religijne.

Podczas święta nie zabraknie m.in. propozycji teatralnych, w tym spektaklu „Miłość do trzech pomarańczy” w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz „Rodzina razem się trzyma” w Wodzisławskim Centrum Kultury. Muzyczne punkty programu to z kolei m.in. IV Śląskie Rodzinne Muzykowanie w Siemianowicach Śląskich.

Na 25 maja zaplanowano uroczystą sesję śląskiego sejmiku – „Rodzina – najważniejszym dobrem”.

Obchody IX Metropolitalnego Święta Rodziny zakończą się 4 czerwca koncertem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, podczas którego muzycy wykonają Oratorium „Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Idea święta zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.

Autorkami pomysłu organizacji imprezy promującej rodzinę były: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.