PARTNER PORTALU
  • BGK

Mężczyźni i młodzieńcy w Piekarach

  • tvs.pl/PAP    29 maja 2011 - 15:28
Mężczyźni i młodzieńcy w Piekarach

W niedzielę do Sanktuarium Maryjnego w Piekarach Śląskich przybyły liczne pielgrzymki mężczyzn.
AKTUALIZACJA Od rana ulica Bytomska prowadząca do sanktuarium pełna była pielgrzymów z całej Polski, którzy jak co roku w ostatnią niedzielę maja przybywają do Piekar Śląskich. W tym roku wierni, przyszli m.in. podziękować za beatyfikację Jana Pawła II, a także pokłonić się Matce Piekarskiej za otrzymane łaski oraz wyprosić modlitwą kolejne.

Czytaj też: Figury świętych wróciły do sanktuarium

Tegoroczna pielgrzymka przebiega pod hasłem "W komunii z Bogiem". Tradycyjnie, na piekarskim wzgórzu wiernych powitał metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń. - Witam Was w ten słoneczny piekarski poranek - powiedział na wstępie abp. Pielgrzymi trzykrotnie odpowiedzieli "Szczęść Boże".

Metropolita katowicki, zwracając się do pielgrzymów, przypominał słowa błogosławionego Jana Pawła II, że człowiek pracujący nie jest jedynie narzędziem produkcji, ale że jest przede wszystkim podmiotem pracy. - Oznacza to, że człowiek w całym procesie produkcji jest ważniejszy niż kapitał i zysk - mówił.

Czytaj też: Sanktuarium otwarte także na internautów 

Zatrzymując się na słowach z liturgii beatyfikacyjnej błogosławionego, abp Zimoń powiedział: - Drodzy pielgrzymi - marksizm przeminął. Po czym dodał: - Jednak dziś ten sam błąd popełnia radykalny kapitalizm.

Telegram papieża Benedykta XVI odczytał katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. Benedykt XVI napisał: "Jedną z niezbędnych zasad kształtujących podejście etyczne do życia gospodarczego, musi być umacnianie wspólnego dobra, oparte na poszanowaniu godności osoby ludzkiej i uznanie go za główny cel systemów produkcji i handlu, instytucji politycznych i socjalnych".

W słowie skierowanym do pielgrzymów papież napisał, że wszystkim decyzjom oraz polityce gospodarczej powinna przyświecać miłość prawdzie, bo bez prawdy nie ma świadomości i odpowiedzialności społecznej, a zachowania społeczne są dyktowane przez prywatne interesy i logikę władzy, co prowadzi do podziałów w społeczeństwie.

Majowe pielgrzymki do Matki Piekarskiej mają na Górnym Śląsku długą tradycję. Pątnicy przybywają na piekarską kalwarię zawsze w ostatnią niedzielę maja. Tysiące wiernych przybywają do Piekar pieszo.

W związku z pielgrzymką wystąpiły utrudnienia w ruchu kołowym: w centrum miasta w ciągu całego dnia, natomiast w rejonie ulic: Obwodowej, Oświęcimskiej, Partyzantów, Bednorza oraz drogi krajowej nr 94, w godzinach od 6:30 do 9:00 i od 14:00 do 17:30, kiedy to pielgrzymki pątników będą przybywały do Sanktuarium Maryjnego, a po zakończeniu uroczystości wracały do swoich parafii.

Niestety, za sprawą prac drogowych przy budowie autostrady A1 i licznych zwężeń dróg, kierowcy będą musieli się liczyć z większymi utrudnieniami i korkami niż w latach ubiegłych, szczególnie w rejonie ul. Oświęcimskiej. Pielgrzymi będą przechodzić udostępnioną wyznaczoną trasą na wprost, przez odcinek budowanej autostrady, który nie będzie udostępniony dla ruchu kołowego.

Od godziny 7:00 rano do godziny 18:00, całkowicie z ruchu wyłączona zostanie ulica Bytomska na odcinku od ulicy Papieża Jana Pawła II do ulicy Gen. Ziętka. Tą też ulicą przebiegał będzie objazd ruchu lokalnego, natomiast ruch tranzytowy z kierunku Świerklańca oraz Chorzowa i Bytomia skierowany zostanie do ulicy Obwodowej.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich kierujących o stosowanie się do zmian organizacji ruchu oraz przestrzeganie ustawionych znaków zakazu zatrzymywania i postoju, gdyż w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, w którym będzie on utrudniał ruch, zostanie on odholowany na parking strzeżony na koszt właściciela.

Policjanci apelują też o zachowanie rozwagi, szczególnie podczas mijania pielgrzymek, oraz o wyrozumiałość i cierpliwość podczas oczekiwania na rozładowanie spiętrzeń.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sigma, 2011-05-29 11:22:01

    Jedni wybierają Piekary, drudzy łono natury i przebywanie wśród kaczek, indyków i innych przydomowych zwierząt z dala od miejskiego zgiełku, a jeszcze inni w tym czasie korzystają z dobrodziejstw słońca.