PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta promują czytelnictwo z okazji Światowego Dnia Książki

  • PAP    23 kwietnia 2015 - 09:26
Miasta promują czytelnictwo z okazji Światowego Dnia Książki
23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (fot. flickr/Abhi Sharma)

W księgarniach można się spodziewać niespodzianek i rabatów, w wielu miastach zaplanowano imprezy promujące czytelnictwo.
Data 23 kwietnia jest związana z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę. Ten zwyczaj przejęły też niektóre polskie księgarnie biorące udział w Światowym Dniu Książki.

Na całym świecie organizowane są konferencje, debaty związane z książkami i czytelnictwem, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie. W ponad 60 księgarniach w Małopolsce w czwartek i piątek będzie można kupić książki z 10-procentowym rabatem, a w prezencie dostać różę. W Krakowie z racji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO za ladami księgarń staną pisarze i poeci.

Po raz czternasty odbędą się Małopolskie Dni Książki "Książka i róża". Atrakcje przygotowało także 31 bibliotek, które zapraszają czytelników na spotkania z autorami, konkursy, wystawy, gry terenowe, kiermasze i wymiany książek. Czytelnicy, którzy je odwiedzą mogą dostać róże: kwiaty żywe, wykonane z papieru, bibuły, na szydełku, w formie ekslibrisu i motywu zdobiącego zakładki do książek.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, która jest organizatorem "Książki i róży", odbędzie się Krakowski Czwartek Kryminalny. Czytelnicy wspólnie z oficerem policji będą tworzyć "Małopolską Mapę Zbrodni" i wezmą udział w grze terenowej "Za trzy dni proces", podczas której wcielą się w role specjalistów sądowych, mających rozwikłać zagadkę morderstwa.

23 kwietnia w Krakowie za ladami kilku księgarń staną w czwartek pisarze i poeci. Zośka Papużanka odwiedzi Księgarnię pod Globusem, Annę Chachulską będzie można spotkać w Bonie, Adam Zagajewski spotka się z klientami księgarni Matras przy Rynku Głównym, a Sławomir Shuty będzie w księgarni Ha!art.

Niektóre imprezy związane ze Światowym Dniem Książki zaplanowano na weekend. Portal eKulturalni.pl wraz z zaprzyjaźnionymi blogerami i wydawnictwami zorganizował zabawę "T(r)op 10 książek". 25 kwietnia użytkownicy portalu ukryją w kilku miejscach w dziesięciu miastach Polski (Elbląg, Ełk, Gdynia, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Toruń, Warszawa i Wrocław) książki, które uczestnicy zabawy będą musieli odnaleźć. Pomocne mogą się okazać podpowiedzi - zdjęcia lub hasła, które będą się pojawiać na portalu eKulturalni od czwartku. Każda odnaleziona książka będzie prezentem dla znalazcy.

Empik organizuje 26 kwietnia w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu gry miejskie oparte na fabułach książek, których akcja dzieje się w tych miastach. Każda z gier miejskich zakończy się w salonie Empik, gdzie odbędzie się spotkanie z autorem danej powieści, a dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody - e-czytniki PocketBook. Oprócz tego sieć od 23 do 26 kwietnia zaprasza na kilkadziesiąt spotkań autorskich - pełen program na stronie festiwalliteratury.pl.

Od 24 do 26 kwietnia odbędzie się 20. edycja Portu Literackiego Wrocław. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się m.in. czytanie z ułożonej przez Artura Bursztę antologii "100 wierszy polskich stosownej długości". Większość z 44 autorów tych (m.in. Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Urszula Kozioł, Piotr Matywiecki, Krystyna Miłobędzka, Marta Podgórnik, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bohdan Zadura) weźmie udział w tym czytaniu.

Z okazji 10. edycji Nagrody Literackiej "Gdynia" powstał nowy festiwal literacki. Wydarzenie tworzyć będą cztery Weekendy Literackie zakończone wrześniową 10. Galą Nagrody Literackiej "Gdynia". Pierwszy z tych weekendów wyznaczono na 24-26 kwietnia. Gośćmi będą m.in.: Józef Baran, Nike Farida, Paweł Huelle, Anna Janko, Aleksander Kaczorowski, Jarosław Mikołajewski, Weronika Murek i Krzysztof Varga. W programie imprezy są m.in. konkurs poetycki, warsztaty i zajęcia dla najmłodszych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-04-23 18:49:07

    W książkach można znaleźć Mnóstwo opowieści, Jako antidotum Na swoje boleści. Są w nich wiadomości Na różne tematy. Kto czyta, ten z czasem Staje się bogaty.