PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta w tym roku wezmą rekordowe pożyczki na inwestycje

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 stycznia 2010 - 09:09
Miasta w tym roku wezmą rekordowe pożyczki na inwestycje

Największe polskie miasta zaplanowały wzrost wydatków na inwestycje. Rekordzistą będzie Warszawa. Planuje wydać prawie 3,2 mld zł. Samorządy chcą uzyskać pieniądze z kredytów i emisji obligacji.
Inwestowanie na kredyt przy spadających dochodach – tak samorządy chcą poradzić sobie ze skutkami kryzysu. Z wyjątkiem Łodzi, wszystkie największe miasta mają zatwierdzone plany finansowe na ten rok. Są one napięte. Duże potrzeby pożyczkowe wynikają z mniejszych niż w ubiegłych latach dochodów. Już w połowie 2009 roku okazało się, że wskutek kryzysu wpływy z podatków czy ze sprzedaży nieruchomości są mniejsze od zakładanych. Trzeba było wstrzymać inwestycje i czynić oszczędności.

W tym roku, m.in. z powodu zbliżających się wyborów samorządowych, będzie inaczej. Władze zamierzają przeznaczyć na inwestycje rekordowe sumy i odbić sobie poprzedni, chudy rok. Tylko w nielicznych miastach – jak Wrocław czy Kraków – będzie trwało zaciskanie pasa.

Wrocław planuje zainwestować w tym roku 145 mln zł mniej niż zaplanował na 2009 rok. W Krakowie wydatki inwestycyjne spadną prawie o połowę. Miasto skoncentruje się na kluczowych projektach, a dla pozostałych poszuka prywatnych partnerów.

Rekordzistą pod względem wielkości budżetu inwestycyjnego jest Warszawa. Zaplanowała, że wyda prawie 3,2 mld zł. Połowa z niej (1,7 mld zł) będzie pochodzić z emisji obligacji lub z kredytów.

Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydenta Warszawy, tak jak mieszkańcy zaciągają kredyty na mieszkania, tak miasto musi się zapożyczać, by dokończyć strategiczne inwestycje – most Północny, węzły drogowe czy metro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.