PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta walczą o podatników

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 lipca 2010 - 07:37
Miasta walczą o podatników

Wielu mieszkańców dużych miast rozlicza się z fiskusem tam, gdzie są zameldowani. Miasta, by ratować budżet, postanowiły nakłaniać ich do rozliczenia się w miejscu zamieszkania.
Większość obywateli dużych miast jest zameldowana poza nimi. Dlatego miastom tym zależy, żeby przekonać ludzi faktycznie je zamieszkujących, aby tam się rozliczali i częściowo ponosili koszty utrzymania – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pomysły, aby wystawiać specjalne karty podatnika, które dawałyby wiele uprawnień (np. zniżki w komunikacji miejskiej czy na wydarzenia kulturalne), jest trudny do zrealizowania. Miasta muszą skupić się na akcji promocyjnej, która ma uświadomić, dlaczego warto rozliczać się z urzędem skarbowym w miejscu faktycznego zamieszkania.

Budżet Łodzi będzie się zmniejszał, dlatego też miasto robi co może, żeby zwiększyć dochody. Pół roku temu powstał specjalny zespół, którego zadaniem było opracowanie metod zachęcenia osób z Łodzią związanych, ale zameldowanych poza miastem, do płacenia podatków tutaj.

Prawnicy ze stołecznego ratusza uważają, że gmina nie ma instrumentów prawnych pozwalających na kontrolę, czy podatnicy składają zeznania podatkowe zgodnie z miejscem zamieszkania. Te zadania należą do urzędów skarbowych.

Oba miasta stawiają na akcje promocyjne. W Warszawie na przełomie marca i kwietnia prowadzona była akcja informacyjna Brat PIT – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.