PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasteczko namiotowe i przeprawy przez rzekę. Wojsko szykuje się do Światowych Dni Młodzierzy

  • aw/PAP    23 października 2015 - 09:57

Budowa tymczasowych mostów, wzmocnienie dróg, zapewnienie pielgrzymom wyżywienia i wody do picia oraz budowa miasteczka złożonego z 2,5 tys. namiotów w Brzegach - to niektóre zadania, do wykonania których szykuje się wojsko na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.
Jak powiedział wiceminister Maciej Jankowski, który reprezentuje MON w międzyresortowym zespole odpowiedzialnym za przygotowania do wizyty papieża Franciszka i ŚDM2016, komitet organizacyjny poprosił wojsko o pomoc przy zabezpieczeniu logistycznym - zakwaterowaniu, wyżywieniu, zaopatrzeniu w wodę, opiece medycznej, a także budowie tymczasowych mostów. Niektóre z tych rzeczy okazały się niemożliwa do wykonania, część zostanie zrealizowana z budżetu MON, a część będzie wymagała wsparcia finansowego spoza budżetu resortu.

Na razie ministerstwo nie ustaliło, które czynności byłby płatne i w jakim zakresie. "Nie mamy odrębnego budżetu na Światowe Dni Młodzieży. To, co możliwe, będziemy wykonywać w ramach naszego budżetu szkoleniowego, a inne będziemy musieli uzyskać finansowanie z zewnątrz" - powiedział Jankowski. Jak dodał, za wcześnie jednak na kalkulacje finansowe.

Przeprawy przez rzekę i miasteczko namiotowe

Żołnierze mają m.in. wybudować co najmniej trzy tymczasowe przeprawy. Jeden most, 30-metrowy, powstanie na rzece Wildze, a dwa kolejne - na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia) w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki.

W ostatnich tygodniach organizatorzy ŚDM spytali wojskowych o możliwość wybudowania dwóch kolejnych przepraw. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. W każdym przypadku do budowy mają być użyte mosty saperskie przechowywane na potrzeby mobilizacyjne (na co dzień są w gestii Ministerstwa Gospodarki).

Saperzy mają też przeprowadzić prace polegające na utwardzeniu dróg w rejonie Campusu Misericordiae. Nie ma jeszcze decyzji, jaka będzie skala tych robót.

Wojsko ma też zorganizować punkty wydawania suchego prowiantu, szczególnie na czas czuwania w nocy z soboty na niedzielę, z 30 na 31 lipca 2016 r., kiedy pielgrzymów ma być najwięcej. Ponadto żołnierze mają zapewnić i obsłużyć 10 cystern z wodą do picia.

MON przyłoży też rękę do zakwaterowania pielgrzymów. Wojsko ma udostępnić 2,5 tys. namiotów ze składanymi łóżkami i niezbędną infrastrukturą - sanitariatami, agregatami prądotwórczymi i oświetleniem terenu. Mają one trafić głównie do miasteczka namiotowego we wsi Rząska koło Krakowa.

Szpital wojskowy w Krakowie ma uczestniczyć w zabezpieczeniu medycznym ŚDM. Żołnierze mają przygotować też lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom będzie zaangażowana także Żandarmeria Wojskowa.

Mimo próśb strony kościelnej wojsko nie zdecydowało się na zbudowanie przejścia przez tory kolejowe w okolicy Łagiewnik. Jak tłumaczył Jankowski, wzniesienie takiej konstrukcji w trudnym terenie, gdzie znajduje się wysoka skarpa, przekracza możliwości techniczne wojska. Z tych samych powodów MON zrezygnowało z budowy zejścia z drogi ekspresowej w pobliżu Campusu Misericordiae.

Żołnierze w ochronie, żołnierze w pielgrzymce

7 października przedstawiciele MON i strony kościelnej ustalili, że przygotują umowę ramową z komitetem organizacyjnym, której towarzyszyć będą porozumienia na wykonanie konkretnych prac. Umowa ma określić zobowiązania wojska i organizatorów. MON spodziewa się, że dokument zostanie podpisany do końca roku. Dopiero wtedy będzie wiadomo, ilu żołnierzy wesprze organizatorów ŚDM.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.