PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto da kolejne 20 mln zł na ESK 2016

  • PAP    18 maja 2011 - 19:54
Miasto da kolejne 20 mln zł na ESK 2016

Władze Katowic dołożą 20 mln zł na organizację imprez kulturalnych w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - poinformował w środę prezydent Katowic Piotr Uszok.
Prezydent Uszok ogłosił, że będąc pod wrażeniem zaangażowania społecznego w projekt ESK 2016 zwiększy jego budżet o kolejne 20 mln zł. - Walczymy nie tylko o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale i o coś znacznie większego, o to, żeby zaczęto o nas myśleć inaczej niż do tej pory - powiedział w środę Uszok.

Pomoc finansową zapowiedział także marszałek województwa śląskiego. Radni sejmiku uchwalili, że przekażą na ten cel 25 mln zł z budżetu województwa.

W środę przedstawiono także plan imprez kulturalnych na najbliższy rok, które zgodnie z tradycją europejską towarzyszą staraniom o tytuł ESK. W programie znalazł się m.in. projekt Discover Katowice. Jego ideą jest pokazanie współczesnego portretu fotograficznego Katowic, kojarzonego zbyt często z dymiącymi kominami i kopalniami. W projekcie weźmie udział kilku znanych fotografików. "Pragniemy pokazać Katowice, posługując się językiem, na jakie zasłużyły: nowoczesnym i świeżym, (...) dalekim od dotychczasowych stereotypów" - podkreśliło Biuro ESK Katowice.

W planach jest także Festiwal Filmowy Ars Independent, który odbędzie się dniach od 14 do 19 czerwca. W ramach festiwalu twórcy filmów będą mogli powalczyć o Śląską Nagrodę Filmową. Jak wynika z informacji uzyskanych w katowickim Biurze ESK, udział w konkursie wezmą także filmy zagraniczne.

Kolejną propozycją nawiązującą do sztandarowego projektu "Katowice Miasto Ogrodów" będzie także rozpoczynająca się w piątek akcja ukwiecania Superjednostki, czyli słynnego katowickiego wieżowca, jednego z największych budynków mieszkalnych, architektonicznej pamiątki PRL-u. W ramach projektu "SuperOgród" według pomysłu Katarzyny Jendrośki-Goik na balkonach Superjednostki zamontowanych zostanie tysiąc skrzynek z kwiatami.

- Musieliśmy przygotować 6 tys. sadzonek. Wszystkie są już w skrzynkach. Na początek wejdziemy z nimi do 40 mieszkań - wyjaśniała Jendrośka-Goik.

Do pokonania w rywalizacji o tytuł ESK 2016 Katowicom pozostały: Gdańsk, Lublin, Warszawa i Wrocław. "Nasze szanse oceniam na 70 proc." - powiedział dyrektor Biura ESK Katowice, Piotr Zaczkowski. Fundusze przeznaczone na organizację imprez kulturalnych w ramach projektu ESK 2016 w Katowicach przekroczą 100 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.