PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto da na śniadania dla biednych dzieci

  • PAP    19 października 2011 - 16:42
Miasto da na śniadania dla biednych dzieci

Uczniowie z najuboższych częstochowskich rodzin zjedzą przed lekcjami darmowe śniadania w szkole. Miasto wznawia program dożywiania, który obejmie prawie dwa tysiące uczniów w wieku od 7 lat do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
W częstochowskich szkołach śniadania były wydawane od pięciu lat w ramach rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Uczniowie mogli zjeść w szkole dwa darmowe posiłki - śniadania i obiady.

- Z każdym rokiem liczba dzieci wymagających dożywiania znacząco wzrastała, jednak na początku tego roku szkolnego skończyły się pieniądze na śniadania" - powiedział Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy urzędu miasta w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Od września dzieci i młodzież z częstochowskich szkół dostawały jeden darmowy posiłek - obiad.

Czytaj też: 550 mln zł na bezpłatne posiłki w szkołach

- Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w kraju, która wydawała śniadania, będące dla wielu dzieci tak naprawdę pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego zdecydowaliśmy, że mimo trudności finansowych musimy nadal prowadzić dożywanie w ramach dwóch posiłków dziennie, bo zapotrzebowanie jest ogromne - powiedziała zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie, Iwona Borysiuk.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podjął decyzję o zmniejszeniu zawartości paczek żywnościowych, które co miesiąc trafiają do rodzin w ramach rządowego programu dożywiania (miesięcznie ok. 250 paczek), przez co udało się zaoszczędzić część pieniędzy. Ponadto dodatkową pomoc w zakresie dożywiania i dotacji do porannego posiłku, zapowiedział urząd miasta.

- Paczki żywnościowe będą mniej bogate, ale za to dzieci dostaną śniadania - powiedziała Borysiuk.

Od 24 października, uczniowie, którzy do tej pory korzystali z obiadów finansowanych w ramach rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", będą mogli znowu zjeść dwa posiłki.

Program dożywiania skierowany jest do uczniów pochodzących z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W 55 szkołach jest 1975 takich uczniów - w wieku od 7 lat do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.

Wyliczono, że dzienny koszt śniadania na jednego ucznia wyniesie 1,10 zł. - Posiłek będzie składał się z bułki z wędliną, jajkiem, pomidorem, czy serem oraz gorącej herbaty - dodała Borysiuk.

Koszt realizacji rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" od stycznia tego roku wyniósł w Częstochowie 1,3 mln zł (paczki żywnościowe, zasiłki na zakup posiłku), w tym na refundację posiłków w szkołach wydano 755 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • NIE MA, 2011-10-19 19:27:24

    jak ma dać miasto skoro samo środków nie ma?