PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto oczami młodych dokumentalistów

  • fakty.bai.pl (Magdalena Jaśkiewicz)    10 lutego 2012 - 21:05
Miasto oczami młodych dokumentalistów

W ramach projektu ma powstać pięć dokumentalnych filmów o Bełchatowie. Będą to obrazy niezwykłe, bo zobaczymy nasze miasto z perspektywy młodych, kilkunastoletnich filmowców. W tej chwili pasjonaci X muzy skrupulatnie przygotowują się do realizacji swoich dzieł.
Jak podkreśla Piotr Kopystyński z Miejskiego Centrum Kultury, Akademia Młodego Dokumentalisty, która ruszyła z końcem stycznia zgromadziła osoby niezwykłe: To grupa indywidualności, mamy wśród nas na przykład dziewczynę, która interesuje się teologią od strony aniołów, są sympatycy GKS-u czy chłopak, który współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej. To grupa szalenie zróżnicowana nie tylko pod względem zainteresowań, ale także wieku czy doświadczenia w realizacji projektów filmowych. Nic więc dziwnego, że w takim gronie twórcza atmosfera aż kipi, a pomysły na filmy dokumentalne pojawiły się momentalnie. Na ten moment ich tematyka to tajemnica samych artystów.

W ramach Akademii Młodego Dokumentalisty ma zostać zrealizowanych 5 filmów. Zanim jednak filmowcy staną za kamerą i nakręcą pierwsze sceny, dokładnie poznają cały proces tworzenia dokumentu. Takie było założenie projektu, by młodzież zapoznała się z tajnikami procesu powstawania filmu, by zrozumiała, że jego stworzenie to żmudna praca, która musi być podparta szczegółową dokumentacją.

Jak oni pracują

Ośmioosobowa grupa już jest po pierwszym tygodniu zajęć. Piotr Kopystyński z MCK: Pokazaliśmy im jak znaleźć temat filmu, jak należy zbierać materiały i jak znaleźć osoby do wywiadów, czyli cały ten mrówczy proces, którego de facto na ekranie nie widać, a on najczęściej jest najdłuższy i najbardziej pracochłonny".

Ponieważ filmy mają być o Bełchatowie, młodzież odwiedziła te miejsca, które mogą im miasto przybliżyć. Byliśmy już z wizytą w Muzeum Regionalnym, gdzie dyrektor Niewieczerzał opowiedział nam o historii Bełchatowa, poznaliśmy wiele nowych faktów, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia. To była fascynująca lekcja i bardzo bogate źródło informacji o mieście, w którym żyjemy- podkreśla Mateusz Knop jeden z uczestników warsztatów. Piotr Rajnert dodaje: -Wyjątkowym zaskoczeniem była dla mnie wizyta w Urzędzie Miasta, w wydziale promocji. Pracownicy urzędu byli bardzo profesjonalnie przygotowani na spotkanie z nami. Obejrzeliśmy prezentację o Bełchatowie i udało nam się zebrać całą masę informacji, które na pewno będą pomocne przy pisaniu scenariusza.

W tym tygodniu filmowcy zetknęli się z materią. Pierwsze trzy dni zajęć z reżyserii i scenopisarstwa poprowadził Marcin Bortkiewicz absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Twórca filmów dokumentalnych i krótkometrażowych pokazywanych na największych polskich festiwalach filmowych podzielił się z uczestnikami zajęć swoim doświadczeniem. Ostatnie dwa dni ferii młodym dokumentalistom upłyną na typowo warsztatowych zajęciach z operatorstwa, montażu i postprodukcji filmu. Poprowadzą je twórcy ze studia filmowego KLATKA.

Ferie się skończą, ale projekt będzie żył

I to co najmniej przez kolejne trzy miesiące. Właśnie tyle czasu młodzi filmowcy mają bowiem na tworzenie swoich filmów. - Zakładamy, że filmy powstaną do końca maja. Być może uda się nam zaprezentować te pięć filmów przy okazji Dni Bełchatowa, jeśli nie uda się tego dopiąć z pewnością zaprezentujemy je szerokiej publiczności w kinie Kultura - dodaje Piotr Kopystyński.

„Akademia Młodego Dokumentalisty" - najnowszy projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie zorganizowany w oparciu o grant otrzymany z Fundacji Banku Zachodniego WBK. Zajęcia skierowane są do młodzieży w wieku 13-20 lat interesującej się tworzeniem filmów, dziennikarstwem, wiedzą o społeczeństwie lub historią. Jego podstawowym celem jest, by w ciekawy i pozytywny sposób zachęcić młodych bełchatowian do utożsamiania się z miejscem i społecznością, w której żyją. Finalnym efektem projektu ma być pięć filmów dokumentalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.