PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto odda 5 mln zł Ryanairowi

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    28 czerwca 2010 - 07:43
Miasto odda 5 mln zł Ryanairowi

Bydgoski ratusz znalazł pieniądze na spłatę długów wobec Ryanaira. Razem z marszałkiem województwa do połowy lipca przekażą irlandzkiemu przewoźnikowi ponad 5 mln zł.
To radykalna zmiana stanowiska ratusza w tej sprawie. Dotąd urzędnicy przekonywali, że miasto nie ma żadnych zobowiązań wobec Ryanaira. W obliczu likwidacji kolejnych połączeń i gróźb, że Irlandczycy całkowicie wycofają się z Bydgoszczy, prezydent Konstanty Dombrowicz znalazł dodatkowe pieniądze – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Na razie pewne w 100 proc. są dwie liczby. 1,464 mln zł już przekazał marszałek województwa, a 912,8 tys. zł miasto zapisało w swoim budżecie wcześniej. Teraz radni muszą się zgodzić, by do tej puli dołożyć jeszcze 2,753 mln zł.

Jeśli radni zgodzą się na przekazanie dodatkowych pieniędzy, jest szansa, że w połowie lipca ponad 5 mln zł trafi na konto Ryanaira. Dzięki temu spłacone zostaną długi za 2009 r. oraz wszystkie tegoroczne zobowiązania aż do końca października. I otwarta będzie droga do rozpoczęcia negocjacji na temat nowej umowy z linią lotniczą, bo obecna wygasa za cztery miesiące.

Ratusz musi jeszcze pokonać jedną przeszkodę. Formalnie umowę z Irlandczykami ma podpisaną Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, która jest pośrednikiem przekazywania pieniędzy na opłaty marketingowe od samorządów do linii lotniczej. Żeby przelać te ponad 5 mln zł, konieczny jest aneks do umowy z miastem. A po ostatnich złych doświadczeniach fundacja nie jest zbyt chętna do współpracy.

Dług wobec Ryanaira powstał po tym, gdy fundacja zgodziła się na podpisanie niekorzystnych dla siebie aneksów do umowy z ratuszem na pośrednictwo w przekazywaniu opłat dla Irlandczyków. Zgodnie z nim urząd zaczął przekazywać mniejsze kwoty, a fundacja nie miała pieniędzy, by zaspokoić wszystkie roszczenia Ryanaira, wynikające z wcześniejszych porozumień – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.