Miasto ozdobi zabytkowy parowóz

  • esosnowiec.pl (IK)
  • 19-08-2011
  • drukuj
Wkrótce w Sosnowcu, jak zapowiadają przedstawiciele urzędu miejskiego, w centrum miasta stanie zabytkowy parowóz.
Miasto ozdobi zabytkowy parowóz
Będzie to parowóz, który swoją obecnością ma nawiązywać do związków Sosnowca z koleją. Parowóz ma stać się swoistym pomnikiem techniki. Stanie na terenie byłego Technikum Kolejowego, bezpośrednio przy dworcu kolejowym Sosnowiec Głównym, który został wpisany na listę zabytków techniki województwa śląskiego.

Sprowadzenie parowozu, to pomysł plastyka miejskiego, Przemysława Wacławczyka, według którego maszyna stanowić będzie atrakcyjną formę reklamy miasta.

Jak zwracają uwagę osoby zaangażowane w inicjatywę, Sosnowiec miał od początku powstania silne związki z koleją, czy to poprzez przebiegającą przez miasto historyczną linię Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czy Fabrykę Kotłów Parowych, produkującą między innymi kotły parowozowe.

W mieście przez wiele lat istniało także Technikum Kolejowe, a obecnie Zespół Szkół Technicznych i Licealnych, w którym funkcjonuje profil kolejowy.

Parowóz Ty45-421 – obecnie pozostający we własności PKP Cargo S.A., po ponad rocznym okresie negocjacji, zostanie sprowadzony z Łaz. Przemysław Wacławczyk ma nadzieje, że uda się go sprowadzić jeszcze we wrześniu tego roku. Byłaby to również dokonała okazja do uczczenia jubileuszu 60-tej rocznicy powstania byłej „kolejówki”, przypadającego na jesień.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Już jest piekny więc po co ozdabiać?

pęd PO, 2011-08-19 15:59:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE