PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto Strumień zmodyfikowało herb

  • PAP    13 kwietnia 2011 - 19:40

Miasto Strumień na Śląsku Cieszyńskim zmodyfikowało herb. Nadal będzie w nim wizerunek świętej Barbary i orła Piastów Cieszyńskich, ale w innej niż obecna aranżacji. Dotychczasowy symbol nie otrzymał pozytywnej opinii MSWiA - poinformował magistrat w Strumieniu.
Rzecznik strumieńskiego samorządu Hanna Blokesz-Bacza powiedziała, że mieszkańcy zobaczyli nowy herb w środę podczas spotkania z jego twórcą Alfredem Znamierowskim.

- Strumień sygnuje się swoim herbem już od XVI wieku. Na przestrzeni wieków jego wizerunek często się zmieniał. W ubiegłym roku samorząd wystąpił do komisji heraldycznej przy MSWiA z prośbą o zatwierdzenie dotychczas wykorzystywanego herbu. Znak nie otrzymał pozytywnej opinii. W uzasadnieniu komisja zwracała uwagę, że nie jest zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii oraz z miejscową tradycją historyczną - powiedziała Blokesz-Bacza.

Samorząd przystąpił zatem do ujednolicenia wizerunku gminnych symboli. Stworzeniem herbu zajął się heraldyk i weksylolog, członek komisji heraldycznej przy MSWiA Alfred Znamierowski. Oparł się na historycznych wizerunkach potwierdzonych przez cesarza Leopolda I w 1670r. oraz cesarza Józefa II w 1783 r.

Stylizacja godła nawiązuje do przedstawień renesansowych. Nie ma w nim cieniowania i drobnych szczegółów. Barwy herbu nawiązują do barw Księstwa Cieszyńskiego - złoto i błękit, a centralnie umieszczony błękitny pas symbolizuje rzekę Wisłę, która przepływa przez środek Strumienia. Orzeł w nowym herbie jest czarny, a nie - jak dotychczas - złoty.

Pierwsze wzmianki o Strumieniu pochodzą z XIII wieku. Był wówczas wsią związaną z dobrami pszczyńskimi. Prawa miejskie zatwierdził w 1503 roku Władysław Jagiellończyk. Obecnie w Strumieniu mieszka około 3,5 tysiąca mieszkańców. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.