PARTNER PORTALU
  • BGK

Michał Kotański nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

  • aw/PAP    5 listopada 2015 - 18:04
Michał Kotański nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Siedziba Teatru im. Stefana Żeromskiego (fot.Grzegorz Pietrzak/wikimedia.org)

Zarząd woj. świętokrzyskiego powołał na stanowisko dyrektora kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego Michała Kotańskiego. Pokonał ośmiu kontrkandydatów.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, nowy dyrektor kieleckiej sceny rozpocznie pracę 16 listopada. Jego kadencja ma potrwać do 31 sierpnia 2019 roku - obejmuje 3,5 sezonu artystycznego.

39-letni Kotański zwyciężył w konkursie na dyrektora kieleckiego teatru, ogłoszonym przed kilkoma miesiącami przez zarząd województwa, po śmierci w maju br. wieloletniego szefa tej sceny, reżysera Piotra Szczerskiego.

Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 19 kandydatów, a po ocenie formalnej zostało 9. Byli wśród nich reżyserzy, m.in. Katarzyna Deszcz, Piotr Jędrzejczak, Bartłomiej Wyszomirski, aktor i piosenkarz Dariusz Kordek a także aktorka, b. dyrektor łódzkiej TVP Małgorzata Potocka (ostatecznie zrezygnowała z udziału w konkursie).

W ub. tygodniu komisja, składająca się z reprezentantów władz regionu, przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizacji związkowych działających w kieleckim teatrze oraz teatralnych stowarzyszeń zawodowych i twórczych, przesłuchała kandydatów. Głosami 8 do 1 rekomendowała na stanowisko dyrektora Kotańskiego.

Jak mówił wówczas przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk, wysoko oceniono propozycje programowe Kotańskiego, jego doświadczenie reżyserskie i przygotowanie do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowania teatru. Kowalczyk zwrócił także uwagę na zapowiedzi większego wykorzystania nowoczesnych kanałów komunikacji do promocji teatru i pozyskania nowego widza, a także plany remontowe gmachu teatru.

Nowy dyrektor i jego plany

Zwycięzca konkursu jest reżyserem kilkudziesięciu sztuk, m.in. "Dziejów Grzechu"Żeromskiego wystawionych na kieleckiej scenie w 2014 r. z okazji 150. rocznicy urodzin patrona teatru. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

Kotański planuje korzystać z pieniędzy dostępnych dla instytucji kultury, z różnego rodzaju programów unijnych, ministerialnych i samorządowych. Chodzi zarówno o programy artystyczne jak i te związane z inwestycjami. "Teatr nie był bardzo długo remontowany. Oprzyrządowanie sceniczne jest stare, pilnych inwestycji wymaga oświetlanie" - zauważył Kotański.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedna z najstarszych scen teatralnych w Polsce - istnieje od 1879 r. Odwiedzali go m. in. Stefan Żeromski, Gabriela Zapolska z występami, polecał go Henryk Sienkiewicz. Wystawiali tu Stanisław Przybyszewski i Aleksander Zelwerowicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.