PARTNER PORTALU
  • BGK

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

  • PAP    3 października 2011 - 21:14
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Dyskusją i projekcją filmu o pisarce Patricii Highsmith rozpoczął się w poniedziałek we Wrocławiu 7. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. W ramach imprezy odbędą się prezentacje krótkich form literackich, projekcje filmów oraz dyskusje.
Festiwal to - jak wyjaśniają organizatorzy - przede wszystkim "święto krótkiej formy literackiej". Impreza ma również promować narrację międzykulturową poprzez wymianę doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości. Organizatorzy chcą także w ramach prowadzonych dyskusji zastanowić się nad oddziaływaniem literatury na inne dziedziny sztuki.

Tegoroczną edycję otworzyła dyskusja i film o twórczości Patricii Highsmith (1921-1995). Najbardziej znane książki tej amerykańskiej pisarki thrillerów psychologicznych to "Znajomi z pociągu" (1950) i "Utalentowany pan Ripley" (1951). Jej twórczość często była przenoszona na ekran.

Głównymi wydarzeniami Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania są prezentacje twórczości prowadzone przez samych autorów. W tym roku do Wrocławia przyjechali pisarze z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Podczas dyskusji twórcy będą próbowali analizować wzajemne odniesienia pomiędzy książkami pisanymi w krajach postkomunistycznych i określić stosunek twórczości literackiej do wspólnej przeszłości tych krajów w 2. połowie XX wieku.

Tradycyjnie podczas festiwalu zostaną rozstrzygnięte dwa konkursy: na nowo powstałe opowiadanie i na przekład opowiadania. W tym roku na konkurs na opowiadanie pod hasłem "Nie tak to pamiętam" wpłynęło ponad 400 prac, a przetłumaczenia opowiadania na język polski podjęło się 325 tłumaczy.

Festiwal potrwa do 8 października. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.