PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejsc upamiętniających polskich Sprawiedliwych wciąż niewiele

  • PAP/AT    6 marca 2018 - 08:31
Miejsc upamiętniających polskich Sprawiedliwych wciąż niewiele
Tablice upamiętniające Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Parku Ocalałych w Łodzi (fot.wikipedia.org/Zorro2212)

Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej w Łodzi to wciąż jedno z nielicznych miejsc upamiętniających polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. 6 marca przed pomnikiem odbędą się uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.
  • Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej został odsłonięty w 2009 r. w łódzkim Parku Ocalałych.
  • Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to byli bohaterowie i oddawanie im hołdu jest ogromnie ważne - mówi Joanna Podolska, dyr. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
  • Jak zaznacza ważne jest by mówić o tym, uczyć i docierać w możliwie jak najszerszy sposób, czyli mówiąc o tych ludziach, pokazując ich biografie, robiąc różne projekty.

6 marca przed pomnikiem odbędą się uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej został odsłonięty w 2009 r. w łódzkim Parku Ocalałych podczas uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Powstał w Łodzi m.in. dzięki determinacji - jak zaznaczyła Podolska - ówczesnego prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego.

Pomnik ma formę labiryntu ścian na planie Gwiazdy Dawida, na których znajdują się tabliczki z nazwiskami już ponad 6,5 tys. Polaków wyróżnionych medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" i drzewkami pamięci przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wśród nich są takie postacie jak m.in. Jan Karski, Irena Sendlerowa, Władysław Bartoszewski czy Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej.

Jak zapowiada Podolska, w przyszłym roku dodane zostaną tabliczki z nazwiskami kolejnych polskich Sprawiedliwych. Nad całością pomnika góruje obelisk z rzeźbą polskiego orła z rozpostartymi skrzydłami. Autorem pomnika jest Czesław Bielecki.

Czytaj też: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata apelują do rządu Polski i Izraela o powrót na drogę pojednania

Dyrektor Centrum Dialogu przypomniała, że Polacy stanowią największą grupę osób, którym został przyznany medal Yad Vashem - obecnie to już ponad 6700 osób, które zdecydowały się w czasie II wojny światowej pomagać Żydom, którym groziła śmierć, jednocześnie narażając własne życie.

"To jest z jednej strony dużo, z drugiej strony być może nigdy dość, żeby ratować drugie życie. Natomiast trzeba podkreślać, że oczywiście byli to bohaterowie, bo niosąc pomoc Żydom narażali życie swoje i życie swoich bliskich. Jak wiadomo, w Generalnym Gubernatorstwie, czyli w części Polski okupowanej przez Niemcy - za pomoc Żydom groziła kara śmierci (...)" - zaznaczyła Podolska.

Jak podkreśliła, każda osoba czy rodzina, która była ratowana, wymagała opieki, pomocy, organizowania jedzenia, zmiany kryjówek, ponieważ - jak zaznaczyła - pomoc Żydom nie zawsze była dobrze widziana przez wszystkich polskich sąsiadów.

"Niektórym groziło to, że sąsiedzi ich wydadzą, powiedzą, że ktoś jest ukrywany, a groziła za to śmierć albo więzienie, odebranie dzieci, wysłanie na roboty i inne konsekwencje. Było to wielkie bohaterstwo i oddawanie hołdu tym osobom, które pomagały, jest ogromnie ważne" - oceniła Podolska.

Jej zdaniem najlepszym i chyba jedynym sposobem na docieranie do ludzi z wiedzą na ten temat jest edukacja - uczenie o tym zarówno dzieci już od szkół podstawowych, ale także edukowanie nauczycieli, żeby wiedzieli, jak uczyć młode pokolenie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.