PARTNER PORTALU
 • BGK

Miejsca spoczynku królów i prezydentów

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    14 kwietnia 2010 - 07:59
Miejsca spoczynku królów i prezydentów

W katedrze wawelskiej mają groby święci, królowie i bohaterowie narodowi. Z żonami chowani byli tam tylko niektórzy władcy Polski. Lech Kaczyński będzie pierwszym polskim prezydentem tam spoczywającym.
Królewska Katedra na Wawelu pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława od śmierci Władysława Łokietka (1333 r.) do rozbiorów Polski była zwyczajowym miejscem pochówku naszych królów. Nie wszystkich. Ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisław August Poniatowski leży w warszawskiej archikatedrze św. Jana (szczątki w 1995 r. sprowadzono z Wołczyna na Białorusi). August III Sas zażyczył sobie pochówku w rodzinnym Dreźnie, tylko symboliczny grób ma na Wawelu Władysław Warneńczyk, który zginął w 1444 r. w bitwie pod Warną, a jego ciała nigdy nie znaleziono – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Nie było reguły, by królów chowano z żonami. Razem z małżonką leżą Michał Korybut-Wiśniowiecki (żona Eleonora) i Jan III Sobieski (z Marią Kazimierą). Od początku XIX w. w katedrze zaczęto chować bohaterów narodowych oraz osoby szczególnie zasłużone dla kraju. W krypcie św. Leonarda leżą: książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko oraz gen. Władysław Sikorski.

W krypcie Wieszczów Narodowych pochowani są Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, a w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów – Józef Piłsudski.

Lech Kaczyński będzie jedynym polskim prezydentem pochowanym na Wawelu. Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent II RP, którego zastrzelono w 1922 r., został pochowany w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. Jego następca Stanisław Wojciechowski (zmarł w 1953 r.) jest pochowany na Powązkach. Trzeci prezydent II RP Ignacy Mościcki zmarł w 1946 r. w Szwajcarii w miejscowości Versoix koło Genewy i tam został pochowany. W 1993 r. jego szczątki przeniesiono do tego samego kościoła, gdzie spoczywa Narutowicz.

Trzej prezydenci rządu RP na uchodźstwie (Władysław Raczkiewicz, August Zalewski i Stanisław Ostrowski) są pochowani w Anglii. Kolejny – Edward Raczyński ma grób w rodzinnym mauzoleum w Rogalinie koło Poznania. Jedyny prezydent w PRL Bolesław Bierut (urząd prezydenta zlikwidowano w 1952 r.) jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • EMIR, 2010-04-14 23:40:50

  realnie NIEmyslacy napisal : 1)"jeszcze niedawno większość polaków krytykowała go za to jak rządzi naszym krajem"- a przeciez to Tusk rzadzi z nie-RZADEM jakby powiedzial Pilsudski , zas Prezydent jest bardziej jak Krolow Brytyjska do reprezentacji i .. 2) "równie dobr...ze ja mógłbym zostać prezydentem podyskutować z posłami i za kilka lat umrzeć i być pochowanym na wawelu" - zaprezentuj sie moze Polacy wybiora na pOSLA, potem Prezydenta a wtedy...kto wie, jesli zginieszz na posterunku jak PATRIOTA......moze? 3) "Wawel jest szczególnym miejscem" - taaa, to racja  rozwiń
 • realnie myślący, 2010-04-14 16:59:26

  Na wawelu są pochowani władcy którzy zginęli w trakcie pełnienia funkcji państwowych ale oprócz tego jakoś przysłużyli się dla Polski, zrobili coś, dzięki czemu nadal istniejemy, w jakiś sposób przysłużyli się dla ojczyzny. a śp. Lech Kaczyński co takiego dla nas uczynił??? co takiego ważnego uczyni...ł dla kraju??? przecież jeszcze niedawno większość polaków krytykowała go za to jak rządzi naszym krajem, większość z nas nie zagłosowałaby na niego w przyszłych wyborach??? a teraz co??? tak go wszyscy kochają??? uważają za wybitnego prezydenta???? rozumiem , ze On zginął w tragicznym wypadku i naprawdę współczuje Jego rodzinie i wszystkim znajomym oraz każdemu polakowi, wiem że to straszna tragedia sam byłem w szoku i zaniemówiłem na wieść o tym , ale nie widzę powodów dla których On miałby być pochowany na wawelu!!! czym sobie zasłużył aby być tak wyróżnionym??? równie dobrze ja mógłbym zostać prezydentem podyskutować z posłami i za kilka lat umrzeć i być pochowanym na wawelu , czemu nie??? Wawel jest szczególnym miejscem ze względu na to kto jest tam pochowany a są to ludzie naprawdę ważni dla historii naszego kraju, którzy wyciskali siódme poty by polska była niepodległa żeby w ogóle istniała na mapie a śp. Lech Kaczyński przyszedł na gotowe porządził sobie trochę i zginął w tragicznym wypadku wraz z żoną czy to daje Mu prawo na to by być pochowanym wśród tak wspaniałych wodzów naszego kraju w tak ważnym dla nas miejscu???? zastanówcie się!!!  rozwiń
 • Karol, 2010-04-14 12:21:53

  Historii nie zna autor komentarza. Proszę sobie sprawdzić w encyklopedii PWN. Soi tam wyraźnie: 1947–52 prezydent RP.