PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejsca z duszą na Wysoczyźnie Elbląskiej

  • PAP    7 sierpnia 2012 - 09:38
Miejsca z duszą na Wysoczyźnie Elbląskiej

Mieszkańcy 10 urokliwych miejscowości, nazwanych „Miejscami z duszą”, proponują przyjezdnym wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.
Historyczne inscenizacje, gry terenowe, zbieranie runa leśnego z przewodnikiem i próbowanie miejscowych przysmaków to atrakcje przygotowane dla turystów przez wioski tematyczne na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Sieć 10 wiosek leżących nad Zalewem Wiślanym, a także w okolicach Kanału Elbląskiego, powstała dwa lata temu, a misją partnerstwa jest wspieranie rozwoju małych ojczyzn.

Na szlaku „Miejsc z Duszą” leżą: Aniołowo „Wioska Anielska”, Pogrodzie „Wioska Dzieci”, Cesarskie Kadyny, Suchacz „Wioska Kaperska”, Kamionek Wielki „Wioska Ryb i Szuwarów”, Łęcze „Wioska Wiatru i Podcieni”, Jędrychowo „Wioska Jak u Babci”, Wielkie Wierzno „Wioska Rodzinna”, Narusa „Osada Pod Kapeluszem” oraz jedyne w tym gronie miasteczko Frombork „Gród Kopernika”.

Każda z wiosek proponuje turystom odmienną interesującą ofertę spędzenia wolnego czasu. Oferta nawiązuje do historii miejsca i lokalnych zwyczajów.

Np. w Cesarskich Kadynach można zapoznać się z historią cesarza i króla pruskiego Wilhelma II. To tu w XIX wieku cesarz miał swoją letnią siedzibę. Jedną z miejscowych atrakcji jest cykliczna impreza „Cesarska majówka”, podczas której skosztować można cesarskiego jadła i trunków oraz wybić pamiątkowy cesarski dukat. Świadkiem niesamowitej historii Kadyn jest liczący prawie 1000 lat dąb im. Jana Bażyńskiego.

Kamionek Wielki to z kolei nieduża wieś położona na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Nazwa miejscowości związana jest z historycznym głazem znajdującym się obecnie w centrum wioski. Krajobraz wioski stał się inspiracją do utworzenia miejscowości tematycznej ryb i szuwarów, lokalne gospodynie słyną bowiem ze swoich potraw rybnych, zaś panowie są mistrzami w połowie i wędzeniu ryb.

Z kolei Suchacz nawiązuje do średniowiecznej zwycięskiej bitwy morskiej, którą w 1463 roku dzielni kaprowie stoczyli na wodach Zalewu Wiślanego z flotą krzyżacką. Turyści mogą poczuć historię tego miejsca zakładając strój walecznego kapra, dostępny w miejscowej wypożyczalni. Można też spróbować kaperskich specjałów, np. śledzia czy miodu.

Inne wioski proponują turystom warsztaty tematyczne, np. lepienia garnków, pieczenia chleba, rozpoznawania ziół i runa leśnego. Przyjezdni mogą spróbować miejscowych specjałów: ryb przyrządzanych na wszelkie sposoby, ciast, miodów. Mogą kupić także pamiątki: wizerunki aniołów, ceramikę, wyroby rękodzieła artystycznego. Lubiący aktywnie wypoczywać mogą pojeździć konno, rowerem albo pospacerować z kijkami do nordic walking. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.