PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejskie fontanny groźne dla zdrowia?

  • Przegląd mediów/JJ, RMF24/Rynek Zdrowia    5 sierpnia 2013 - 15:46
Miejskie fontanny groźne dla zdrowia?

Sanepid ostrzega przed kąpielami czy brodzeniem w miejskich fontannach w czasie upałów. Obok ochłody można w nich bowiem zarazić się różnymi bakteriami, pasożytami, glonami, nabawić się grzybicy. Efektem takiej "ochłody" może być też zatrucie pokarmowe - informuje RMF FM.
Z punktu widzenia sanitarno-epidemiologicznego korzystanie z miejskich fontann nie jest dobrym środkiem na szukanie wytchnienia w upalne dni. Nawet wdychanie oparów wody z nich może być groźne dla astmatyków, a o jakimkolwiek piciu, kąpaniu czy nawet ochlapywaniu się fontannową wodą nie powinno być mowy.

Sanepid, który bardzo sporadycznie bada miejskie fontanny, odnajduje tam liczne, groźne dla człowieka bakterie. Najczęściej są one pochodzenia zwierzęcego bowiem ptakom czy bezpańskim psom i kotom fontanny służą za urokliwy wodopój, kąpielisko i często za toaletę.

- Pieczę nad fontannami sprawują urzędy miejskie, kontrolują użytkowanie straż miejska i policja - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Kąpiel w miejskiej fontannie może być traktowane jako wykroczenie, za które może grozić nawet 500-złotowy mandat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.