PARTNER PORTALU
  • BGK

Miejskie plany adaptacji na półmetku. Miasta najbardziej boją się o gospodarkę wodną

  • MIW    15 lutego 2018 - 09:37
Miejskie plany adaptacji na półmetku. Miasta najbardziej boją się o gospodarkę wodną
Tak wyglądały ulice Gdańska po nawałnicach, które w lipcu 2016 r. przeszły nad Pomorzem (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

Gospodarka wodna, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, funkcjonowanie transportu oraz energetyka to sektory najbardziej wrażliwe na skutki zmian klimatycznych. Tak przynajmniej wskazały 44 polskie miasta przygotowujące plany adaptacji do zmian klimatu.
  • Wszystkie uczestniczące w projekcie miasta wskazały gospodarkę wodną jako ten sektor, który jest najbardziej wrażliwy na zmiany klimatyczne.
  • Analiza danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać. Będziemy coraz bardziej narażeni na wystąpienie wysokich temperatur, fal upałów, ulewnych deszczy, burz i silnych wiatrów.
  • Prace nad miejskimi planami adaptacji mają zostać zakończone w IV kwartale 2018 r. , a ich wyniki mają zostać zaprezentowane podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.


Firmowany przez Ministerstwo Środowiska i finansowany z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt zakłada opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Dla każdego z nich wyznaczone mają zostać cztery obszary lub sektory wrażliwe na skutki ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, następnie zaś dla tych sektorów przygotowane mają zostać pakiety działań (inwestycyjnych, technicznych, organizacyjnych, edukacyjnych), które można będzie zastosować w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń.

Realizacją projektu zajmuje się konsorcjum składające się z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis.

Adaptacja do zmian klimatycznych powoli staje się dla polskich miast koniecznością. Zamieszkuje je dziś ok. 60 proc. ludności kraju, tymczasem - jak podkreśla IOS- PIB - analiza danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać. Mieszkańcy Polski częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30 stopni Celsjusza), fal upałów, a także ulewnych deszczy, burz i silnych wiatrów.

- W celu określenia ryzyka związanego ze zmianami klimatu dla każdego z miast przygotowano dwa scenariusze klimatyczne: umiarkowany i ekstremalny. Scenariusze opracowano w oparciu o wyniki symulacji klimatycznych obliczonych w ramach projektu Euro-CORDEX dla dwóch horyzontów czasowych: 2030 i 2050 – mówi Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska.

Wspomniane scenariusze klimatyczne pokazują, że fale upałów mogą być cechą polskiego klimatu w kolejnym dziesięcioleciu z tendencją do wydłużania. Tak samo jak występowanie krótkich, lecz bardzo intensywnych opadów, które mogą powodować lokalne zalania oraz podtopienia ulic i budynków, czy nawet powodzie miejskie. Może być nie tylko upalnie, ale także bardziej sucho.

Czytaj: Gdańsk walczy z deszczem. Czy miasta są przygotowane na walkę z powodziami?×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-02-15 14:59:03

    U nas jak zawsze na ostatni moment i z ręką w nocniku! Skąd Żydzi mają rację, że w Polin Polacy nie potrafią nią rządzić!