PARTNER PORTALU
  • BGK

Mielec: za ponad 15,8 mln zł powstał inkubator przedsiębiorczości

  • pap/pt    28 października 2015 - 15:04

W Mielcu (Podkarpackie) powstał inkubator przedsiębiorczości dla małych firm. W ramach projektu wybudowana została hala oraz rozbudowana została droga, ułatwiająca dostęp do terenów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koszt całego projektu to ponad 15,8 mln zł.
 Jak poinformowała  sekretarz mieleckiego magistratu Monika Szczodry, w inkubatorze będą mogły wynająć powierzchnię przede wszystkim firmy innowacyjne, badawcze i rozwojowe. "Dotychczas w Mielcu brakowało tego typu powierzchni" - dodała.

Projekt składał się z dwóch zadań. Pierwszy to budowa hali inkubatora dla małych firm; drugie zadanie to budowa drogi - łącznika ul. COP-u z ul. Wojska Polskiego w pobliżu zjazdu z obwodnicy Mielca.

Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Hala inkubatora położona jest na obszarze należącym do mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budynek zaprojektowano w układzie modułowym, dzięki temu istnieje możliwość łączenia modułów w zależności od potrzeb. Wstępne szacunki zakładają, że powierzchnie wynajmie przynajmniej 13 firm. Powierzchnia użytkowa hali wynosi ponad 1,1 tys. mkw.

"Natomiast oddana do użytku droga zapewniła dostępność komunikacyjną do terenów inwestycyjnych o pow. ok. 48 ha, obszar ten przeznaczony jest głównie dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli się rozwinąć i opuszczą nasz inkubator" - zaznaczyła Szczodry.

Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego

Operatorem inkubatora została mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego MARR, która będzie odpowiedzialna m.in. za opracowanie zasad funkcjonowania inkubatora oraz zawieranie umów najmu.

Jak powiedział prezes agencji Józef Twardowski, podpisana została już umowa z władzami miasta. "Teraz czekamy na przekazanie nam hali. Niedługo powołana zostanie rada inkubatora, która będzie opiniować wnioski firm, które będą chciały wynająć powierzchnie w hali" - dodał.

Rada będzie opiniować wnioski m.in. pod kątem tego czy działalność, którą będzie prowadził przedsiębiorca jest działalnością badawczą, rozwojową lub innowacyjną. W radzie zasiądą przedstawiciele nauki, biznesu oraz samorządu miasta.

Zdaniem Twardowskiego, pierwsi inwestorzy powinni pojawić się w inkubatorze na przełomie listopada i grudnia. "Są już pierwsze wnioski od przedsiębiorców, którzy chcą wejść do inkubatora. Nie powinno więc być problemów ze znalezieniem chętnych do wynajęcia pomieszczeń w hali"- podkreślił.

Budowa Mieleckiego Inkubatora Przedsiębiorczości dla małych firm kosztowała ponad 15,8 mln zł i w znacznej części była dofinansowana z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.